Talán a kelkáposzta az egyik legértékesebb szupertáplálék. Talán nem azért szoktunk káposztát, karfiolt, vagy brokkolit venni, mert ezek a szulforafán forrásai. De ha már ott vannak a konyhájában talán mégiscsak érdemes tudni, hogyan varázsoljuk elő ezekből a zöldségekből. Kicsit trükközni kell, de maximálisan megéri.
Miben segít nekünk ez a komoly szupervegyület?
Az egyik legcsodálatra méltóbb képessége, hogy stimulálja a méregtelenítést, méghozzá nem is akárhogyan. A szulforafán az Nrf2 gén legerősebb aktivátora, ami további 200 gént irányít, amelyek óriási szerepet játszanak a méregtelenítésben, az antioxidánsvédelemben, a sejtek ellenálló képességének fokozásában, védenek az oxidatív stressz következményeitől, és motiválják a sejtek takarítóbrigádját. Ez a hatása azért nagyon fontos nekünk, mert a szervezet védelme érdekében felfoghatatlanul sok antioxidáns kell. És a testnek méregtelenítésre is minden egyes nap szüksége van, mivel minden nap kapcsolatba kerül szervezetidegen, toxikus vegyületekkel, és ezeket mind el kell távolítani, hogy ne zavarhassanak bele a belső rendbe. Továbbá a kiiktatásuk közben keletkező szabad gyökökkel is kezdeni kell valamit. Tehát a szulforafán több síkon vigyáz a testi épségünk megőrzésére. És mivel testünk minden egyes sejtje tartalmaz Nrf2 fehérjét, ezért lehet, hogy a szulforafán olyan erőteljes hatással van az egész szervezetre.
Kelkáposzta mellett hol találjuk meg?
Forrásai a keresztesvirágúak rendjébe tartozó zöldségek: a fejes káposzta, kelkáposzta, kelbimbó, brokkoli, karfiol, karalábé, rapini, retek, tarlórépa, bok choy, rukkola, torma, vizitorma, mustár, illetve ezek csírái.
Hogyan lehet aktiválni, sőt megtöbbszörözni a hatását?
A fent felsorolt zöldségekben valójában nem is a szulforafán van jelen, hanem csupán az elővegyülete. Nincs ezzel nagy gond, mert szerencsére viszonylag könnyen aktiválható. A fokhagymához hasonlóan ugyanis ezekben a zöldségekben is megtalálható az aktiválóenzim ugyan külön csomagolva. Ez a taktika biztosítja azt, hogy jó helyen, jó időben jöjjön létre ez az értékes hatóanyag.
Ha rögtön a lábasba dobjuk őket, és azonnal megkezdjük a főzést, nem tud létrejönni a hatékony alak, mert az aktiváló enzim (a többi enzimhez hasonlóan) hő hatására tönkremegy. A szulforafán főzés hatására a későbbiekben már nem bomlik le, de azért törekedjünk a lehető legkíméletesebb, és legrövidebb ideig tartó hőkezelésre. És még egy bónusz tipp: négyszeresére növelhetjük a hozzáférhető szulforafán mennyiségét, ha tálaláskor megszórjuk ételünk nyers, őrölt mustármaggal.
A szulforafán nemcsak gyulladáscsökkentő, méregtelenítésserkentő, és antikarcinogén tulajdonsága miatt érdekes számunkra, hanem azért is, mert védi az agyat, a szemet és jótékony a 2-es típusú cukorbetegség esetében is. És kinek jó hír, kinek nem, a természet adta szulforafán sokkal hatékonyabb, mint amelyeket a dobozkákban találunk.