Matyasovszki István, a cég ügyvezetője köszöntőjében azon reményének adott hangot, hogy bár idén is csökkent a mezőgazdaságban a növényvédő szer felhasználás, az év végéig akár 20-30 százalékkal is, vége szakad az agráriumban tapasztalható lejtmenetnek.

– hangsúlyozta Polgár Gábor. A Vetőmag Szövetés és Terméktanács ügyvezető igazgatója rámutatott, az őszibúza árutermesztés és vetőmagelőállítás kiegyenlített, harmonikusan követik az igényeket. Az árpa esetében évről-évre nagyobb eltérés tapasztalható, az árutermő területek nagysága együtt mozog a vetőmagéval. Ugyanakkor az is látható, hogy a tavaszi árpa visszaszorulásával az ősziek kerültek előtérbe. Ugyanez a hektikusság mondható el a rozs és a tritikálé kapcsán. A kukorica vetésterületet elemezve a szakember kiemelte, a nagy növények mindig hatnak egymásra. A napraforgó az utóbbi években stabilan 600 ezer hektár körül mozog, de a vetőmag és az árunövények vetésterülete között nincsen összefüggés, mivel a vetőmag exportdomináns ágazat.
A szója viszont igazi meglepetés, hiszen idén 110 ezer hektáron takarították be, s érdeklődés elsősorban a támogatásnak köszönhető. Vetőmagelőállítása stabilan 5000 hektár, amivel a hazai igény kielégíthető.
Hazánkban a vetőmag fémzárolás éves szinten 320 ezer hektár felett alakul, mintegy 20 ezres tételszámmal. Ebből az őszibúza több, mint 120 ezer tonna, ami 60 százalék feletti felújítást lehetne megvalósítani, ám a valóságban nem éri el a 40 százalékot, szemben a szomszédos országok 50-55 százalékával. Az adatok azt mutatják, a kukorica fémzárolt vetőmag exportja lecsökkent, ez a lejtmenet 2018 óta követhető nyomon. Legnagyobb külpiacaink Oroszország és Ukrajna mellett Németország.
Az aktualitásokat elemezve a szakember elmondta, a posztregisztrációs kísérletek esetén a cél, hogy a piacon jelen lévő fajtákat független vizsgálatokban értékeljék. Mindez a kukorica, a kalászosok és a repce esetében már zajlik. A támogatási rendszereknek többféle kihatása van. Az első és legnagyobb befolyással a fémzárolt vetőmagok használatára lehet, de indirekt hatású, amikor a földbérleteket a vetőmagelőállításhoz kötik. Polgár Zsolt kiemelte, hogy
Csak őszi búza vetőmag esetében 300 fajtából választhatnak a gazdák, d a kísérletekben is 53 szerepel. A szakember felhívta a figyelmet a Vetőmag Szövetség által indított fémzárolt vetőmag kampányra. Ugyan a gazdák költségérzékenyek, aminek következtében a vetőmag kicsit háttérbe szorult. Pedig a piacképes minőségi árualap előállításának, a nyomonkövethetőség biztosításának egyik, és nagyon fontos feltétele a minősített, fémzárolt vetőmag használata. Kizárólag az ellenőrzött keretek között megtermelt, minősítő bizonyítvánnyal ellátott vetőmag garantálja a fajtatisztaságot és a használati értéket.