Ötletekből persze nincs hiány, de rengeteg ki is esik a rostán. Mert egy tudatos anyuka, vagy vendéglátó nem elborzasztó, hanem inkább ízlésesen borzongató, meglepő, vagy viccesen jópofa dolgokat szeretne kínálni. Íme, néhány egészségesebb alternatíva.
Sütőtökös humusz
Egy doboz csicseriborsót öblítsünk le és tegyünk turmixgépbe. Adjunk hozzá ½ csésze sütőtökpürét, ½ csésze vizet, 1/3 csésze tahinit, 1 teáskanál sót és 2 nagy gerezd fokhagymát. Mindent alaposan dolgozzunk össze. Rendezzük el egy tálkában úgy, hogy függőlegesen barázdákat alakítunk ki a masszában oly módon, ahogy a sütőtök felszínén is láthatók. Aztán egy megfaragott paprikából, uborkából, vagy valami hasonlóból, amit szeretünk, biggyesszünk a tetejére szárat. Kínáljunk mellé házi készítésű krékert, tortillacsipszet, zöldségcsipszet, vagy nyers zöldségcsíkokat.
Szellemes pizza pókokkal
Készítsük el kedvenc pizzatésztánkat, simítsuk egy sütőlapra, pizzakőre, ahogy tetszik, és 220 °C-ra előmelegített sütőben süssük kb. 10-15 percig. (A sütési idő eltérhet ettől, ha nem kelt tésztát használunk.) Maszatoljunk a tészta tetejére paradicsomszószt, mozzarellából várjunk ki szellem alakzatokat és rendezzük el tetszetősen a tésztán.
Olívabogyókból farigcsáljunk a sajtszellemeinknek szemet és szájat. Toljuk be a sütőbe, míg a sajt szépen megolvad.
Szörnysütik
Fél csésze pépesített banánt (esetleg almaszószt) turmixoljunk össze 30 g bébispenóttal, 65 g natúr, krémes mogyoróvajjal (vagy bármilyen más magvaj), 45 ml juharsziruppal (vagy más cukorsziruppal), 1 teáskanál vaníliaeszenciával, és 1 teáskanál sütőporral. Tegyük át egy keverőtálban és adjunk hozzá 80-100 g finom szemű zabpelyhet. Ha első pillantásra túl folyékonynak tűnik, várjunk vele 15-20 percet, hogy a zabpehely megduzzadjon. A masszánk lágy lesz, de nem lehet szétfolyó. Ha szükséges adhatunk hozzá még 1-2 evőkanálnyi zabpelyhet. Sütőpapírral bélelt tepsire tegyünk púpozott evőkanálnyi halmokat. Lapítsuk el a kupacokat és csokicseppekből formázzunk mosolygós arcot. 175°C-ra előmelegített sütőben, süssük 12-15 percig, amíg a kekszek oldala aranybarnára színeződik. Rácsra helyezve hűtsük ki, majd tegyük légmentesen záródó edénybe. Hűtőszekrényben legfeljebb 4 napig eltartható.
Mangós muffin tökfej álarccal
Egy tálban keverjünk össze 200 g lisztet, 80 g kókuszreszeléket, másfél teáskanál szódabikarbónát és egy marék apró darabokra vágott vörösáfonyát. Egy másik keverőtálban keverjünk össze 1 evőkanál őrölt csiamagot és 3 evőkanál vizet. Öt perc várakozás után adjunk hozzá 80 ml folyékony kókuszolajat, 150 ml mangópürét, 150 ml kókuszkrémet, 80 g cukrot, és keverjük össze szépen ezekkel. Forgassuk bele a száraz anyagokat a nedvesek keverékébe, majd adagoljuk ki muffinformákba. Előmelegített sütőben, 180 °C-on süssük aranysárgára. Várjuk meg, míg kihűlnek, és olvasztott csokival készítsünk az „arcukra” szemeket és ijesztően vigyorgó szájat.
Komposzt puding
Negyed csésze csiamagot kávédarálóban őröljünk finomra. Turmixoljunk simára 1 csésze kókusztejet (ízlés szerint más növényi tejet), 6 kimagozott datolyával, ¼ csésze kakaóporral, és a csiamaggal. Tegyük be a hűtőszekrénybe pihenni.
Egy tálkában keverjünk össze 1 evőkanál csiamagot és 3 evőkanál vizet, és tegyük félre 5 percre, míg megzselésedik. Adjunk hozzá 2 evőkanál kókuszlisztet, 2 evőkanál mandulalisztet, 2 evőkanál kakaóport, 40 ml natúr mogyoróvajat és 40 ml juharszirupot. Formáljunk 10 kicsi kekszet és 175 °C-os sütőben süssük kb. 30 percig. Miután kihűltek zúzzuk morzsás állagúra.
Öt kimagozott medjool datolyát turmixoljunk pépesre, keverjünk hozzá 1 evőkanál kakaóport és 1-2 evőkanál zabpehelylisztet. Gyurmázzunk a masszából ínycsiklandó férgecskéket. Natúr marcipánmasszából formázzunk néhány dundi lárvát, rózsaszínre színezett marcipánból pedig sodorjunk gilisztákat.