Az eső eloszlása minden évben szélsőségesebb. Télen ráadásul egyre kevesebb hóra számíthatunk, ami lassan elolvadva a mélyebb talajrétegeket is fel tudná tölteni. A lehulló csapadékot a kertünkben tartva sokat tehetünk a kertünk egyenletesebb vízellátása érdekében – olvastuk a Garten Magazin oldalán.

Szivárgási zónák
Leginkább a heves esőzések száma növekszik, ami rövid idő alatt, kis területen jelent sok vizet. Esős napokon a víz a csatornahálózatba folyik, de a heves esőzések során gyorsan túlterhelődik, és árvizeket eredményez.
„A kerttulajdonosok egyre gyakrabban kérdezik tőlünk, hogyan tudják fenntartható és ökológiai módon kezelni a telkükön felgyülemlő esővizet” – mondja Thomas Banzhaf, a Német Kert-, Táj- és Sportpályaépítési Szövetség (BGL) munkatársa. „Vízáteresztő térkő alkalmazásával az eső a teljes felületen elszivároghat. Különösen ajánlott felhajtók, járdák vagy teraszok építéséhez, hiszen a magánkertekben is egyre nagyobb a burkolt felületek aránya.
Nemcsak a csatornarendszernek okoz nehézséget a sok eső, a kertben lévő növények is szenvednek, ha túl sokáig nagyon nedves a talaj. A legtöbb kerti növény gyökere nem tűri a pangó vizet, legrosszabb esetben rothadásnak indul.
A kertépítők ezért azt tanácsolják, hogy ültetés előtt lazítsuk fel az ágyásokat és a gyepet, szükség esetén keverjünk a talajhoz homokot vagy kavicsokat. A talaj áteresztőképessége nő, és a víz beszivároghat a talaj mélyebb rétegeibe is, így nem okoz gondot a gyökérzónában.
Esőkert
Célja az esővíz felfogása, helyben tartása, ideiglenes tárolása és szűrése, mely a talajszerkezet átalakításával és a növényzet közreműködésével valósul meg.
