0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 5.

Brazil kutatók szerint megváltozhat a gabonaminőség értékelési módja

Brazil kutatók tették közé tanulmányukat a gabonaminőség-elemzésről. A kutatás a közeli infravörös spektroszkópia (NIR) technikát egy matematikai modellel ötvözi a gabonaminták különböző komponenseinek és azok mennyiségének meghatározására.

Mindezt hordozható eszközök segítségével. Az innovációt a Brazil Agricultural Research Corporation (EMBRAPA) tudósai fejlesztették ki a Spectral Solutions-szal együttműködve.

Fotó: Spectral Solutions

Az új módszerrel gyorsan és pontosan meg lehet határozni az emberi és állati egészség szempontjából nélkülözhetetlen élelmiszerek kémiai összetételét. Az innováció alacsony költséggel jár, és nem teszi tönkre az értékelt mintát.

„Az anyaggal való kölcsönhatás során a NIR jellegzetes spektrumot hoz létre, hasonlóan a molekuláris ujjlenyomatokhoz. Ez a spektrum részletes információkat tartalmaz a minta kémiai összetételéről”

– mondja Maria Lúcia Simeone, a projektet vezető EMBRAPA kutató. Az elemzési mélység csak olyan matematikai modell mellett lehetséges, amely lehetővé teszi a NIR fénnyel kapott adatok jobb megértését.

A kutatók hordozható NIR spektroszkópiai berendezéseket használtak számos kukorica- és cirokminta vizsgálatára. A szemeket megőrölték, majd a kemometria-ként ismert összetett statisztikai elemzésen estek át. Az adatokat ezután bevitték a Spectral szoftverbe, hogy kiértékeljék azokat az általános eszközökön, például laptopokon vagy okostelefonokon.

kukorica
Fotó: MMG/Csatlós Norbert

A kutató szerint ennek a módszernek az előnye az elemzés gyorsaságában és pontosságában rejlik.

„A NIR spektroszkópiai elemzés sokkal gyorsabb, mint a hagyományos módszerek, így valós idejű szemcseminőség-értékelést tesz lehetővé”

– mondja Simeone. A kutató kiemeli a módszer roncsolásmentességét is, amely nem károsítja a mintát, és lehetővé teszi az utólagos elemzéseket.

„Mindennek köszönhetően jobb a költség-haszon arányunk. Az elemzési idő csökkentése és a kémiai reagensek szükségességének megszüntetése megfizethetőbbé és fenntarthatóbbá teszi a technikát” – magyarázza a kutató.

A kutatás jelentőségét szélesebb perspektívából értékelve Simeone szerint ez jelentős előrelépés az élelmiszerelemzés terén.

Lehetőséget nyújt arra, hogy megváltoztassa a gabonaminőség értékelési módját, új távlatokat nyitva a precíziós gazdálkodás, a minőség-ellenőrzés és az élelmiszer-biztonság számára.
Forrás: Brazilian Farmers

Magazin ajánló: