A mesterséges intelligencia (artificial intelligence, AI) képes optimalizálni a precíziós gazdálkodást, automatizálni a munkaigényes folyamatokat, ellenőrizni az ellátási láncok fenntarthatóságát, sőt, gyorsíthatja a növények génszerkesztését is.
A GlobalData adat- és elemzőcég legfrissebb jelentése szerint
Az AI-vezérelt gazdálkodási rendszerek képesek monitorozni és elemezni a terméshozamokat és a talaj egészségét, majd javaslatot tudnak tenni az erőforrások hatékonyabb felhasználására. Ezen felül a számítógépes látás technológiája önálló farmrobotokat is lehetővé tesz, amelyek felgyorsítják a munkaigényes gazdálkodási folyamatokat.
A mesterséges intelligencia több területen is hozzájárul a mezőgazdaság fejlődéséhez.
Precíziós gazdálkodás
Az AI-alapú gazdálkodási rendszerek képesek az időjárási minták-, talajállapot- és terméshozam-adatok elemzésére, ezáltal minimalizálják a pazarlást, és javítják a termelékenységet. Így a gazdák optimális mértékben használhatják fel a vizet, a műtrágyát és a növényvédő szereket.
Munkaigényes feladatok automatizálása
Az AI által működtetett számítógépes látás és autonóm robotok képesek átvenni a munkaintenzív feladatokat, mint például az ültetés, a gyomirtás és a betakarítás, csökkentve ezzel a vidéki munkaerő iránti keresletet.
Ellátási lánc átláthatósága
A mesterséges intelligencia képes biztosítani az ellátási lánc fenntarthatóságát, például reagálva az EU erdőirtás-ellenes szabályozásaira.
Genetikai módosítás és vetőmagtermelés
Az AI képes modellezni a genetikai módosítások kimeneteleit, felgyorsítva ezzel a növényfejlesztési folyamatokat. Ez a technológia lehetővé teszi, hogy a gazdák nagyobb terméshozamú, a változó éghajlati viszonyokhoz alkalmazkodó növényeket alkalmazzanak.
A mezőgazdaság jelenleg kevésbé alkalmazza a mesterséges intelligenciát, mint más szektorok. A GlobalData jelentése szerint a mezőgazdasági vállalati jelentésekben az AI említése csupán 0,3 %-át teszi ki a leggyakrabban említett ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) témáknak.
Ajánljuk még: