0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 13.

Az ukrán kormány tejipari beruházásokat sürget

Ukrajnának hangsúlyt kell fektetnie a magasabb hozzáadott értékű tejtermékek előállítására és az exportértékesítés fellendítésére – vázolta Vitalij Koval ukrán agrárminiszter a tejipari üzleti szervezetek egy csoportjával tartott online találkozón.

Koval, akit 2024 szeptemberében neveztek ki erre a miniszteri posztra, új jövőképet vázolt fel az ukrán tejipar fejlesztésére az elkövetkező években.

Különösen arra szólította fel a termelőket, hogy törekedjenek az Európával való mélyebb integrációra.

„Az uniós követelményekhez való alkalmazkodás javítani fogja a [ukrán] tej és tejtermékek minőségét és biztonságát, és versenyképesebbé teszi őket.

A gazdáknak aktívan részt kell venniük az európai normák és szabványok tanulmányozásában a tejiparban” – idézte Koval szavait a minisztérium sajtóosztálya.

forrás: Pixabay.com

Az ukrán tejiparnak a fejlett feldolgozásba való befektetésre is összpontosítania kell, hogy magasabb hozzáadott értékű termékekhez jusson.

Koval becslése szerint 2023-ban az ukrán tejipari export átlagos értéke megközelíti a 309 USD/tonnás értéket. Összehasonlításképpen, a kiemelkedő európai tejipari exportőrök, Lengyelország, Franciaország és Magyarország esetében ez az érték közel 1000 USD/tonna.

Vitalij Koval Budapesten, 2024. októberében
forrás: Nagy István agrárminiszter X-oldala

Koval továbbá felszólította az ukrán tejipari vállalkozásokat, hogy terjesszék ki tevékenységüket globálisan, és érjenek el új piacokat. Hangsúlyozta, hogy Európa az ukrán mezőgazdasági termékek legnagyobb értékesítési piaca, de hozzátette, hogy az export diverzifikálása szükséges.

Háborús kihívások

Koval azt is elmondta, hogy a minisztérium prioritásként kezeli a frontterületeken élő tejtermelők támogatását, bár azt nem árulta el, hogy ez a támogatás milyen formában valósul meg. Az ukrán tejipari vállalkozói szövetség szerint az ágazat kapacitásának közel 52%-át veszítette el a folyamatban lévő harcok következtében – közölte a minisztérium.

forrás: Pxhere.com

A tejipari vállalatok egyik legfontosabb kihívása a forgalmi források hiánya. A vállalatok dicsérték a kormányprogramokat, amelyek kedvezményes kamatozású, 5% és 9% közötti támogatott hiteleket biztosítanak.

A minisztérium a találkozó résztvevőit idézve elmondta, hogy ez a támogatás fontos szerepet játszik a tejgazdaságok talpon tartásában.

Az aszály szedi áldozatait

Koval külön kiemelte, hogy a tejiparnak idén sürgős támogatásra van szüksége, mivel az aszály az ország számos részén súlyosan érintette a legelőket. Egyes növények hozama is várhatóan közel 15%-kal alacsonyabb lesz, mint az előző évben.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/Dairy Global