0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 7.

Nincsen kastély kert nélkül! Barangolás a Festetics-kastély kertjében

A valamikori Festetics-birtokon járva a gazdagon berendezett kastély megtekintése után keressük fel pompás kertjét is!

A pompás főúri kastélyok történetét kutatva feltűnő, hogy kertjeik a kor divatjához illő épületekkel egy időben létesültek. A neves kertépítészek maradandó alkotásai a kastélyok szerves részét képezik, ma is gyönyörködtetnek, sétára csábítanak. Festetics

A római kor óta népszerű Balaton-part és a gyógyhatású, meleg vizű Hévízi-tó között húzódó keszthelyi birtok 1749-ben került a Festetics-család tulajdonába, és ezzel a hely története nagyot fordult.

Festetics-kastély kertje
A kastély a 19. század végére nyerte el mai formáját, díszudvarát parterek és virágtartók ékesítik

Barokk kastély

A horvát kisnemesi családból származó Festetics Kristóf gyorsan emelkedett a hivatali ranglétrán, hamarosan a legmagasabb bírói testület bírája lett.

Új birtokának központjában, a Balaton fölé magasodó dombon, a középkori plébániatemplommal szemben egy régi kisebb várkastély alapjaira új barokk kastélyt emelt a 18. század közepén.

A 34 helyiségből álló épület egyik legfontosabb része a könyvtár volt, amelynek gazdag gyűjteményét Kristóf a hitbizomány részévé, ezzel elidegeníthetetlenné tette. U alakú kastélya elé uradalmi építőmestere, Hofstädter Kristóf – akkoriban még az építészek tervezték a kerteket is – szabályos vonalvezetésű, téglalap alakú egységekből felépített barokk kertet alkotott, melynek csak az épülethez közeli parcellái szolgáltak díszkertül, a többi részében veteményest és gyümölcsöst létesítettek. Egy melléképület orangerie-ként működött, itt teleltették a díszként, dézsákban nevelt narancsfákat. Valahogy így kezdődhetett az a páratlan fejlődés, mely alig ötven év múlva Keszthelyt a hazai kertészet és művelődés fellegvárává emelte.

Festetics-kastély kertje
A kastély főbejáratát festői szépségű csüngő ágú pagodafák (Sophora japonica ’Pendula’) őrzik
Forrás: Kertbarát Magazin

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: