0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 3.

Fekete konyhai eszközöket használsz? Dobd ki őket, komoly kockázatot jelentenek!

Egy friss kutatás eredményei szerint a fekete színű konyhai valamint egyéb háztartási eszközök mérgező vegyi anyagokkal lehetnek szennyezettek. 

A Chemosphere folyóiratban nemrég közzétett tanulmány sokkoló adatokat tárt fel: az USA-ban vizsgált, fekete színű műanyagok nagy részében jelen voltak káros égésgátlók, az elektronikus eszközök újrahasznosítása révén. És hogy ez mit is jelent? Konyhai eszközök és játékok esetében súlyos egészségügyi kockázatot, hiszen ezek a tárgyak érintkeznek a szájjal, így növelve a veszélyes anyagoknak való kitettségünket – írja a Real Simple. 

evőeszköz, tányér
Fotó: Freepik

Égésgátlók szinte mindenhol 

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) leírása alapján

az égésgátlók nem mások, mint olyan vegyületek, melyeket különféle használati és berendezési tárgyak, illetve építőanyagok tartalmazhatnak,

hogy csökkentsék azok gyúlékonyságát és ezáltal növeljék a termék használatának biztonságát. A termékekből a környezetbe kerülve csak nagyon lassan bomlanak le. Zsíroldékonyak, így felhalmozódhatnak az élő szervezetekben, a pajzsmirigyhormon működését befolyásolva károsíthatják az idegrendszer fejlődését – olvasható a szervezet honlapján. 

konyhai eszközök
Fotó: Freepik
Habár az égésgátlók használata korlátozva van, a kutatók szerint rendre bekerülnek fekete színű használati tárgyakba, vélhetően a jelenleg alkalmazott újrahasznosítási rendszerek révén. 

Szervezetünkbe kerülve növelhetik a rák kockázatát, endokrinológiai problémákat okozhatnak, károsíthatják az idegrendszer működését valamint annak fejlődését magzati korban. 

Ezek voltak a legszennyezettebb tárgyak 

Az újrahasznosítás során az égésgátlókkal kezelt elektronikai alkatrészek leggyakrabban fekete színben “születnek újjá”, így a kutatók kizárólag fekete színű műanyagtárgyakat vizsgáltak (azok márkainak megnevezése nélkül).

A lista élén egy spatula, egy sushis doboz és egy gyöngyökből fűzött, gyermekeknek készült nyaklánc végzett,

ezek voltak a legnagyobb mértékben szennyezve a toxikus anyaggal – írja a Real Simple.  

sushi
Fotó: Freepik

A nyaklánc esetében kifejezetten aggasztó, hogy tömegének csaknem 3%-át tették ki égésgátlók. A sushitálcában PBDE-t, azaz egy úgynevezett brómozott égésgátlót találtak. Egy idén áprilisban végzett kutatásban azok, akiknek vére a legtöbb PBDE-t tartalmazta, csaknem 300%-kal nagyobb eséllyel váltak érintetté rákos megbetegedésben, mint azok, akiknek szervezete legalacsonyabb százalékban tartalmazta a toxint – írja a CNN.  

Mit tehetünk? 

A szakértők szerint az a biztos, ha a fekete színű, műanyag konyhai eszközeinket (pl. spatulák) lecseréljük rozsdamentes acélból készültekre.
szakács, főzés, konyha
Fotó: Freepik

Amennyiben fekete ételtároló dobozban vásárolunk, rendelünk készételt, azonnal szedjük ki belőle, és helyezzük tányérra vagy pedig üvegedénybe. Semmiképp se mikrózzunk élelmiszert fekete dobozban, hiszen hő hatására még inkább kioldódnak a vegyi anyagok! 

A gyakori porszívózással, felmosással, kézmosással pedig megelőzhetjük, hogy az égésgátlókat tartalmazó elektronikus készülékekről származó por bekerüljön szervezetünkbe. 
Forrás: magyarmezogazdasag.hu/realsimple.com

Magazin ajánló: