0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 7.

Tiltólistás reggelik: 3 étel, amivel sose indítsd a napot 

Fontos, hogy napindítóként értékes zsírsavakban, rostokban, fehérjében és jó szénhidrátokban gazdag élelmiszereket válasszunk. Az alábbi háromról egyik sem mondható el – ne is kerüljenek tányérodra! 

A magas glikémiás indexű élelmiszerek legfőbb tulajdonsága, hogy rendkívül gyorsan megemelik a vércukorszintet. Ahelyett, hogy fokozatosan, hosszan látnák el szervezetünket energiával, gyors energialöketet adnak, majd pont olyan gyorsan éhségtől kopogó szemeket hagynak maguk után. Ez pedig reggel kifejezetten kerülendő, hiszen az a cél, hogy minél tovább juthassunk energiához. 

egészségtelen, cukros ultrafeldolgozott élelmiszerek
Fotó: Freepik
Ha ráadásul nemcsak magas glikémiás indexű, de ultrafeldolgozott is az élelmiszer, még gyulladásfokozó anyagokat is beviszünk vele, hiszen azok tele vannak adalékanyagokkal.  

Az alábbiakban a SheFinds életmódportál dietetikusa listája alapján osztunk meg 3 magas glikémiás indexű élelmiszert, melyet mindig, de főképp reggelente kell kerülnünk  ha egészségesek szeretnénk maradni. 

Gabonapelyhek magas glikémiás

müzli, cukros gabonapehely tejjel
Fotó: Freepik

A legtöbb gabonapehely, amit a boltokban találunk, hemzseg a hozzáadott cukortól. Ez a gyorsan felszívódó szénhidrát pedig – rostok hiányában – magas glikémiás indexű élelmiszerré teszi.

A vércukor gyakori és nagy ingadozása növeli a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát, ráadásul rövid távon koncentrációs zavarokat is okozhat.

Készíts helyette hozzáadott cukor nélküli házi granolát! Ehhez jó választás a zab, az amaránt, az olajos magvak, az egészséges növényi olajok, mint például az olívaolaj. 

Péksütemények 

kakaós csiga, kávé
Fotó: Freepik

A “klasszikus reggelik”, amiket a szupermarketekben vagy a pékségekben vásárolunk (mint például a kakaós csiga, a töltött táskák, a bukta, a croissant vagy akár a pogácsa), sajnos rendkívül magas glikémiás indexű élelmiszerek.

Nem tartalmaznak szinte semennyi rostot, ráadásul cukor mellett tele vannak egészségtelen, telített zsírokkal is.

Ezek nemcsak a vércukorszintünkre, de az emésztésünkre is rossz hatással vannak. Nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a péksüteményeknek ráadásul a kalóriatartalmuk is magas, így rendszeres fogyasztásuk könnyen súlygyarapodáshoz vezethet. Válassz inkább olyan reggelit, ami rostokban és fehérjében is gazdag, így hosszú időre eltelít! Jó választás például az éjszaka bekészített zabkása vagy a görög joghurt magvajjal és gyümölcsökkel, ráadásul ezek idő- és költséghatékonyak is. 

Toast kenyerek 

kenyér, toast, lekvár
Fotó: Freepik

Míg az egészséges, kovászos kenyérhez csupán néhány alapanyag kell, a csomagolt kenyerek összetevőlistája szinte végtelen.

Tele vannak adalékanyagokkal, tartósítószerrel, sokszor még cukorral is.

Így, ha reggel kenyérfélét fogyasztanál, válassz helyettük minőségi pékárut, lehetőleg kovászosat! Ne csak vajjal kend meg, gondoskodj róla, hogy fogyassz mellé rostot, fehérjét, egészséges zsírsavakat is, például tojást. 

Ha odafigyelsz arra, hogy reggelente is a legjobb döntéseket hozd táplálkozásoddal kapcsolatban, már egy lépéssel közelebb kerültél ahhoz, hogy energikus és kiegyensúlyozottan töltsd a napodat. 
avokádó pirítóson
Fotó: Freepik
Forrás: magyarmezogazdasag.hu/shefinds.com

Magazin ajánló: