– Bár az eredeti végzettségem közgazdász, szüleim aktív túrázókként már gyerekkoromban belém oltották a természet szeretetét, valamint egy régi gyógyszerészdinasztia tagjaként felcseperedve rengeteg növény gyógyhatásával is megismerkedhettem. Ez mindig nagyon érdekelt. A természethez és a gyógynövényekhez fűződő szeretetem, érdeklődésem soha nem múlt el, ezért ez irányban tovább képeztem magam – idézte a kezdeteket. –
Azóta a „Herbarius Programok” címmel gyógynövény-ismertető- és gyűjtőtúrákat vezetek, előadásokat, bemutatókat, interaktív foglalkozásokat tartok. A nagy érdeklődés következtében 2020-ban megírtam első könyvemet „A gyógynövények nyomában” címmel, melyben kifejezetten a Fejér vármegyében fellelhető, vadon termő gyógynövényeket mutatom be, kedvenc lelőhelyekkel. 2022-ben pedig ennek folytatásaként a „Kertünk patikája” című könyvemet is kiadtam, amely a hazánkban termeszthető fűszer- és gyógynövényekről szól.
A média világában is egyre gyakrabban megfordulok, így például a Duna TV Almárium, illetve most már a Családi kör műsorában is többször szerepeltem, mint gyógynövényszakértő. A Vörösmarty Rádióban pedig kéthetente a gyógynövényes percekben aktuális gyógynövényeket, praktikákat osztok meg a hallgatókkal.
Lencsés Rita azt mondja, élete részévé vált a természet, annak minden része.
– Egyéni vállalkozóként tevékenykedem a mindennapokban. Életem részéve vált a természet megfigyelése, a növények gyűjtése és azok feldolgozása. Sokat vagyok a szabadban és a kertben. A gyógynövények egy részéből teának valót szárítok, másik részéből gyógyhatású szörpöket és lekvárokat főzök. A kínálat igen széles, például a szörpökből már tizennyolc-félét is készítek, ibolyától kezdve a csipkebogyóig. Úgy gondolom, ezek előállítása hozzátartozik a gyógynövényes élethez. Ahogy említettem, rendszeresen vezetek túrákat, főleg Fejér vármegyében, de már sokszor hívnak más régiókba is.
A gyógynövények alkalmazása ismét reneszánszát éli, s ez egy nagyon jó, csodálatos dolog – fogalmaz a szakember.
– Egyre több ember érdeklődése irányul a természet felé, mivel a szintetikus gyógyszerek mellett szeretnének egy természetes, emberközelibb, gyengédebb, kevesebb mellékhatással rendelkező gyógyítási lehetőséget megismerni és felhasználni. A gyógynövényekkel való gyógyítás évezredekre nyúlik vissza, és hatásosságukat számos dokumentum igazolja, de az elmúlt században a gyógyszeripar rohamos fejlődése miatt háttérbe szorult. Ezen kívül a nagyfokú urbanizáció egyre jobban elszakítja az embereket a természettől.