0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 25.

Nem csak a barlang miatt érdemes meglátogatni az Aggteleki Nemzeti Parkot!

Sorozatunk ötödik részében az Aggteleki Nemzeti Parkot próbáljuk meg kicsit közelebb hozni olvasóinkhoz. Ha szóba kerül az országnak ez a területe, egyből mindenki a csodálatos cseppkőbarlangokra gondol, pedig közel sem ennyiről van csupán szó!

1985-ben alapították, azzal a céllal, hogy megőrizzék a cseppkőbarlangok mellett a vidék felszíni karsztjelenségeit és a területén élő védett állat és növényfajait; címerállatául a foltos szalamandrát választották.

Nagyon fontos dátum még a tájegység idővonalán 1979 is, amikor az UNESCO bioszféra rezervátummá nyilvánította.

Az Aggteleki Nemzeti Park területe 20 170 hektárt tesz ki, központja Jósvafőn található. Tájegységei az Aggteleki-karszt, a Putnoki-dombság, az Alsó-hegy, a Szalonnai-hegység, a Bódva völgye és a Rudabányai-hegység. Legmagasabb pontja alig 600 méter magasan található, a klíma mégis hegyvidéki.

Nem véletlenül nevezik a környéket víz alkotta csodavilágnak: a karsztformák általában az enyhén savas víz és a benne oldódó kőzet, például mészkő vagy dolomit kölcsönhatásának eredményeképpen jönnek létre. E folyamat hatására alakulnak ki a felszíni formák, például a népnyelv által csak ördögszántásnak nevezett barázdák, a töbrök, víznyelők, mésztufalépcsők, szurdokok, valamint a felszín alatti barlangok, cseppkövek.

aggteleki nemzeti park

A környék arculatának kialakulása földtörténeti szempontból 250 millió éve kezdődött. Az akkor lerakódott törmelékes, üledékes kőzetek ma is meghatározzák a talaj szerkezetét. A barlangokban, melyekből hazánkban 170-nél is többet számlálunk, mintha megállt volna az idő: járataikban sétálva– az állandó hőmérsékletnek köszönhetően – lehetetlen megmondani melyik évszakban járunk. Az óriások terme a Baradla barlangban (melyet 1995 óta az UNESCO világörökségei közé sorolunk) két szint összeolvadásával jött létre. Fontos tudni, hogy a környezet állagmegóvása érdekében a látogatható barlangokban csak a túrák ideje alatt van világítás, hogy ne szaporodjanak túl a fényben növekedni képes mohák.

Séta közben pedig tilos megérinteni, letörni a cseppköveket, ugyanis a kezünkről a képződmény felületére kerülő zsírréteg miatt nem tud tovább fejlődni. Hasonló károkat okozott az, hogy régen fáklyákkal jártak a barlangokba az emberek, akár csak kíváncsiságból: a cseppkő felületére kirakódó korom tönkreteszi azt. Azokat a cseppköveket, amelyek valamely külső hatásra szennyeződtek, halottnak nevezik.
A Baradla barlang a leghíresebb cseppkőbarlangunk
A Baradla barlang a leghíresebb cseppkőbarlangunk

Fontos információ a kirándulók számára az is, hogy az Esztramosi bánya Rákóczi-barlangja jelenleg csak barlangi búvárok számára látogatható. Roppant fontos kutatómunka a barlangok élővilágának megfigyelése: az aggteleki vakbolharákok besodródó növényi részekkel táplálkoznak, ugyanakkor ragadozó életmódot is folytathatnak. Bennszülött faj még a szemercsés vakászka és a magyar vakfutrinka.

A felszín természetesen nem csupán parányoknak ad otthont, hiszen a töbrök, amelyek kisebb-nagyobb, a mészkő oldódásával, korróziójával létrejött kerek bemélyedések, számos növény- és állatfajnak adnak élőhelyet.

A hegyi rétek növényei közt megtalálhatók a tárnicsok, turbánliliom, leánykökörcsin, boldogasszony papucsa orchidea, piros gólyaorr, fehér virágú korai szekfű, osztrák sárkányfű, kakasmandikó, melyet a helyiek piros hóvirágnak neveznek és a tornai vértő, mely Magyarországon csak itt található, és Európa 100 legritkább növénye közé tartozik.

A keltikék jelenléte azért fontos, mert a kis apollólepke hernyójának tápnövénye. Ha ezeket a hegyi réteket nem kaszálnák rendszeresen, hamar visszaerdősödnének, így pedig ez az értékes élővilág megszűnne. A magasabb füvű, nedvesebb rétek lakója a fokozottan védett haris, melynek jelenlétéről sokszor csak recsegő hangja ad hírt, ugyanis rejtőzködő, magányosan élő madár. Ezeken a területeken júliusig nem szabad gépi kaszálást végezni, hogy a fészkek ne szenvedjenek kárt.

Az aggteleki vakbolharák több mint 2 centiméterre nő meg
Az aggteleki vakbolharák több mint 2 centiméterre nő meg

Az erdőkkel borított felületek fafajainak állományát őshonosan elsősorban gyertyános tölgyesek és bükkösök adják. A fenyők telepítés útján kerültek a területre.

Az őshonos állatvilágot a nagy vízhozamú forrásoknál, Jósvafőnél és Vajtán a sebes pisztráng képviseli, de jelen van a Kárpát-medence bennszülött halfaja, a tiszai ingola is. A Jósva-parton hódok építő munkájának nyomait is megtalálhatjuk.

Az Aggteleki Nemzeti Park igen gazdag madárvilággal rendelkezik: megtalálható itt kígyászölyv, karvaly, békászó sas, hazánkban csak itt fészkelnek szirti sasok, melyek szárnyfesztávolsága a két métert is meghaladhatja. A bagolyfélék közül az uráli bagoly populációja is említésre méltó. Az erdőkben pedig rejtőzködő életmódot élve, de a vadkamerák által jól nyomon követhető a hiúz, megtelepedett a farkas és időnként kóborló medve is a területre téved. A vadon élő állatok közül a muflon nem őshonos: vadászati céllal telepítették be az 1800-as évek második felében. Szintén emberi beavatkozás nyomát viseli a hucul ménes, melyet viccesen a Kárpátok pónijának szoktak nevezni, – 200 egyedet számláló állományát jelenleg génmegőrzési céllal tartják a Gergés-lápai legelőkön.

A terület és környéke történelmi szempontból is jelentős értéket képvisel. Rudabányán egy külszíni fejtés során, az 1960-as években emberszerű főemlős maradványait fedezték fel, melyeknek tudományosan a Rudapithecus hungaricus nevet adták.

A becézve csak Rudinak nevezett, elsőként föllelt maradvány egy állkapocstöredék, négy foggal. A Háromhegyi Pálos kolostor az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend mementója. A templomot a Boldogságos Szűz tiszteletére építették, de 500 éve üresen áll. A terület írásos emlékek szerint már 1295-ben is lakott volt, az itt élő emberek az állattartás mellett főként mész- és szénégetéssel foglalkoztak.

Bizonyosan nem fog hát unatkozni az a kirándulni vágyó utazó, aki hazánk északi területeit kívánja felfedezni.

Forrás: Kerti Kalendárium

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: