0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 13.

A világ legjobb üzlete a postagalambászat?

„A postagalamb tartásban az a nagy üzlet, hogy a galambot többször is eladhatod, mindig hazajön majd” – szól a vicc csattanója, aminek azért komoly igazságalapja van...

Postagalamb katonai célokra

Ezek a madarak mindig is különleges helyet foglaltak el az emberek életében. Az évszázadok során az állatokat különböző célokra használták, többek között kommunikációra is. A legérdekesebb és legmeglepőbb ilyen „felhasználási módok” a hírvivő és a katonagalambok voltak. Ezek lehetővé tették az emberek számára, hogy üzeneteket küldjenek nagy távolságokra, mégpedig megbízható és hatékony módon.

A háborúk során a postagalambok lehetővé tették az ellenálló csoportok vagy az ellenséges területeken rekedt katonák számára, hogy segélykérést vagy információt küldjenek.

A galambok többnyire kiképzett katona szolgálatában álltak, az üzeneteket a hátukra vagy a lábukra erősített kis tartályokban továbbították. A postagalambokhoz számos rekord is fűződik. Az egyik legismertebb egy angol postagalambhoz kötődik, aki a második világháborúban a brit partoktól 300 kilométerre, Franciaországban ereszkedett le. A madár neve Winkie volt, és az üzenetét egy lezuhant repülőgép pilótája rögzítette a lábára. A hős galamb segítségével a mentőcsapatok megtudták, hogy a pilóta túlélte a balesetet, és így megtalálták.

postagalamb
Többféle versenyzési mód és táv létezik, ezzel is változatosabbak a megmérettetések

A postagalambok állítólag legtávolabbi útját egy holland galamb, Charlie tette meg 1976-ban. A galambot a Közel-Keletre, Kabásba küldték. Az 1800 kilométeres távolságot 27 óra 35 perc alatt repülte le.

1967-ben egy olasz postagalamb 11 000 méteres magasságban repült keresztül egy tengeri viharon. Ez a rekord azt jelzi, hogy a postagalambok milyen ellenálló képességgel rendelkeznek a szélsőséges időjárási viszonyokkal szemben is.

A postagalamb tartása és versenyzés alapjai – néhány percben

Az Így csináld mostani epizódjában Kádas József a postagalambászat alapjait ismerteti meg az érdeklődőkkel, de a Kistermelők lapjában hamarosan megpróbálunk minél több műhelytitkot „kiszedni” a szakemberből.
A videóból megtudhatják, hogy épül fel egy jó galambdúc, a versenyek során milyen módszerrel mérik a madarak teljesítményét, hogyan és mekkora sebességgel, milyen hosszú utakról találnak haza ezek a különleges állatok.
A Kistermelők lapjában pedig hamarosan szó lesz arról, hogy milyen módszerrel lehet egy állományban a galambok képességeit javítani, mi a különbség a vérvonal tenyésztés és a keresztezések között, mikor jó hatású és mikor nem a vérfrissítés, a galambok színe befolyásolja-e az eredményességüket és a versenyzési módszerekről is lerántjuk a leplet a hagyományostól, az özvegy módszerig…

Nagyszerű képességük tudományos alapjai

Egyes nézetek szerint a galambok a Föld mágneses mezőjének csekély változásait használják a tájékozódásra. Német kutatók  a csőr felső részét fedő bőrben találtak egy összetett idegi struktúrát, amely kétféle vasoxidot tartalmaz. Ezek jelenléte és térbeli elhelyezkedése elegendő ahhoz, hogy a csőr iránytűként szolgáljon. Más kutatók úgy találták, hogy rövidebb távon pedig inkább a szaglásuk vezeti haza őket, és hogy a galambok „szagtérképeket” készítenek a környezetükről, és ezt használják fel a tájékozódásukhoz.

A postagalambászat egy nagyszerű hobbiként, de akár versenysportként is űzhető attól függően, ki hogyan szeretne tekinteni erre, mennyi időt, energiát és pénzt szánna rá.

Búg a róna – Hasznos könyv a galambászoknak: ingyen! – Magyar Mezőgazdaság

Turbékoló szépségek: egyre több mindenkit ejtenek rabul a színes postagalambok – Magyar Mezőgazdaság

postagalamb
Kádas József postagalambász fotó: Bokor Ádám
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: