Számos különbség adódik, ugyanis mintákat használ, megfigyelésre épít, lehetővé teszi a tervezés dinamikus fejlődését, energiahatékonyságra törekszik, utánozza a természetet, erősíti a kapcsolatokat és biológiai megoldásokat keres.
Az alapvető minták a spirálok, a hullámok, áramvonalak, felhőformák, lebenyek, elágazódások, hálók és elszórt minták. Ahogy a mintázatokkal kapcsolatos tudatosságunk fejlődik, úgy javulnak a terveink és válnak egyre inkább tudatos permakultúrás tervekké.
Emellett minél inkább tudatosan figyeljük a tájat és formai adottságait, annál jobban megismerjük a tájhoz való kapcsolódási pontjainkat. Lassan a területünk hatékonyan gazdagodik a tervezés által, végül elkezdünk egyre produktívabb tereket építeni. A közösségi hálózatok a minták tudatosításával gazdagodhatnak és kivirágozhatnak. Találjuk meg, hogyan működnek hatékonyan az alkalmazott formák egy adott termelési környezetben. Megláthatjuk, ahogyan a tervünk elemei növekedésnek indulnak természetes kapcsolódásaik révén, amiket az alkalmazott formák elősegítenek és a természetes közegükbe helyeznek.
Amikor a természet siet, ő is egyenes vonalat robbant ki. A mindennapokban legtöbb természetes környezetnek nagyon kevés egyenes éle van. Ha arra törekszünk, hogy egy termesztő rendszert egy működő, élő, szelíd tájhoz illesszünk, akkor a görbék kényelmesebben illeszkednek.
Idővel az utak elmozdulnak, a növények elkezdik alakítani a teret. Ekkor kezd alkalmazkodni a permakultúrás tervezés a környezeti adottságokhoz: meglátjuk a formálódó mintákat, ahogy a táj természetével együtt működik. Tervezésünk kezdetén a tájhoz illeszkedő mintákat készíthetünk. Ezek elősegítik a különböző elemek harmonikus egymáshoz való viszonyát, szépséget, funkcionalitást és könnyű használatot eredményez.
Hullámok
A hullámok hang-, hő- és fényhullámok, és ezek matematikai leírásában (például szinuszgörbe) fordulnak elő. Ezen kívül hullámok vannak a vízben, a szélben és más természeti jelenségekben, mint a sivatag homokjában. Ritmus vagy ciklusosság figyelhető meg a hullámmozgás során, számos mechanikai és elektromos felhasználása van: az óceán hullámait árapály-energiával hasznosítják, a fényhullámok napelemeket táplálnak, hanghullámok dübörögnek a hangszórókból.
Áramvonalak
A természetben, a mozgáshoz kapcsolódóan bizonyos állatfajok teste és kültakarója (kígyók, cápák) áramvonalas a súrlódás minimalizálása érdekében. Az áramvonalak közvetlenül jelennek meg, a hatékony, kis energiaigényű haladás elősegítésére. Erre jó példa a madárszárnyak kialakulása, vagy a halak farokúszói. Az emberek évezredek óta használnak áramvonalakat a vízijárművek formáinak kialakításában, a kenuk, hajótestek formáiban, a nyíl hegyén. A modern felhasználások közé tartozik az aerodinamika, az úttervezés, az autók karosszériája és az úszóruhák kialakítása is.
Felhőformák
A felhőformák felszállnak a meleg forrásokból és a fák koronájából, gőzből, ködből, vagy megjelenhetnek termések formájában, mint például az eperfa termése. A felhők szétszórják az erőforrásokat. A ködpermetek és locsolórendszerek felhőformákat használnak a széles eloszlás érdekében.