0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 8.

Permakultúrás tervezés: vigyünk bele természetes formákat és mintázatokat is!

A permakultúrában használt mintázatok segítenek megtervezni a kerti ágyásokat és a tér optimalizálását az ápolási munkák megkönnyítése, a talaj gondozása és a táj szépségének megteremtése érdekében.

A hagyományos kertekben, különösen a zöldségeskertekben gyakori, hogy a tervezés eredményei egyenes sorok, melyek szintén szabályos négyzet vagy téglalap alakot formálnak. A szabályos ágyások kialakításához nagy terepmunka és felszínalakítás, sík talajfelszín szükséges, így elveszítjük kertünk eredeti, a terepadottságokból fakadó mikrodomborzatait és mélyedéseit.

Fontos, hogy ezen a ponton átgondoljuk, milyen kertet szeretnénk, mennyi munkabefektetéssel, ami a jövőbeni ápolásra és a kertünk természetes fejlődésére is vonatkozik.
permakultúra
Mandalakert

A hagyományos mezőgazdasági és kertészeti ágyásmintákat gyakran a gépi műveléshez, traktorokhoz tervezték, és nem emberekhez vagy a táj adottságaihoz.

A permakultúrában használt mintázatok segítenek megtervezni a kerti ágyásokat és a tér optimalizálását az ápolási munkák megkönnyítése, a talaj gondozása és a táj szépségének megteremtése érdekében. Természetesen nem szeretnénk lebecsülni a termelő kertészetekben és biogazdaságokban alkalmazott nagy méretű táblákat. De a permakultúra-tervezés tanulmányozása során találkozhatunk egy alternatív tervezési folyamattal, amelyben a táj, a táj elemei, a rendelkezésre álló tér optimális hasznosítása és az esztétikum is harmóniába kerül egymással a természetes és a térbe illő formák alkalmazásával.

Egy 4 x 5 m-es szabályos ágyásokból kialakított kertben a közlekedőutak helyigénye nagyon könnyen elvehet a kertünkből akár 20-30 négyzetméternyi hasznos területet.

Minél több közlekedő és sétaút van, annál kevesebb hely marad a növényeink számára, és annál tömörödöttebb lesz a talaj azokon a felületeken, ahol gyakran járunk, vagy munkagépet vezetünk. A probléma megoldására a permakultúrások néhány olyan kertmintát dolgoztak ki, amelyek optimalizálják a helyet és csökkentik a tömörödést.

A kertünk a tájban tervezés

A kertünk megtervezésénél a permakultúrás alapelveket hívjuk segítségül. A 7. tervezési alapelv szerint: tervezz az átfogó mintázatoktól a részletekig. Ha ezt a saját gazdaságunkra lefordítjuk, szemléljük meg először a kert egészét a tájban. Milyen formákkal találkozunk? Milyen természetes megalakulása és formája van az elénk táruló képnek? Milyen lejtők, mikrodomborzatok és természetes növénytársulások, csoportok fedik a területet? Milyen formákat tudunk azonosítani, például félkör vagy enyhén meghajló terület magaslati pontjait követő alakzatokat, vagy a lejtés irányába haladó mélyedéseket, kisebb völgyeket?

A táj formája támpont az abba illeszkedő gazdálkodási egység belső formarendszerének kialakításához, nem utolsósorban követhetjük a víz mozgását a tájban, és előkészíthetjük a hasznosítását, megfogását.

A permakultúra a természetben keres ihletet. A permakultúrás gazdálkodás a természet alapelveivel, folyamataival való együtt gazdálkodást jelenti. Nem véletlen, hogy a természetes formák alkalmazása jól hasznosul egy permakultúrás rendszerben. Végül is a természetnek sokkal több ideje volt hatékony minták és formák létrehozására, mint nekünk! Az alábbi permakultúrában alkalmazott formák és minták a leggyakrabban használt mintázatok, amelyeket a tervezésben használunk.

A természetben megtalálható mintázatokat a következőkkel jellemezhetjük: a legjobb helykihasználás; a legkisebb energiaveszteség; az energiaáramlás leghatékonyabb módja; a szerves anyag áramlásának és hasznosításának leghatékonyabb módja; a munkaterhelés, munkavégzés leghatékonyabb módja.

A spirál tervezés

csiga
A csigaház jó példa a spirálformára

A spirál forma nagyon gyakori a természetben, széles körben ismert. Bár nem mindegyik tökéletes képviselője a spirál formának, de nagyon közel állnak egymáshoz. Ilyen például a fenyőtoboz, csigaház, összetett fészkes virágzat virágai, egy kapaszkodó szőlőinda, szórt állású levelek a száron, vagy a DNS.

A kialakításban lévő spirálok a szegélyek maxi­malizálására, a helymegtakarításra, az interakciók, kapcsolatok növelésére vagy biztonságos rögzítésére, megtartására szolgálhatnak.

A gyógynövényspirál egy spirál alakú ültetési struktúra, amelyet úgy terveztek, hogy kis területen különböző mikroklímát foglaljon magában a kör alak, így különböző mikroklíma-igényű gyógynövények számára alkalmas. A spirál teteje a száraz talajt és a sok napsütést kedvelő növények számára a legjobb, mivel jó vízelvezető lesz. Alsó részei alkalmasak a nedvességet és párát kedvelő fajok számára, mivel a nedvesség ezen a területen lefolyik és összegyűlik. A napfényt kedvelő növények a spirál dél felé néző oldalán, míg az árnyékosabb körülményeket kedvelő növények az ellenkező oldalon érzik jól magukat.

toboz
A természetben a toboz szerkezete spirálformát követ

A gyógynövényspirál nem lehet nagyobb körülbelül 1,5-2,5 méternél, hogy az összes növény a kör kerültéről elérhető legyen, a magassága pedig 0,6-1,2 m legyen.

A spirál felülete sokkal nagyobb kerti ágyást foglalna el, ha az egészet vízszintesen kiterítenénk, mint egy sátrat, de egy síkban nem is tudnánk kihasználni a sokféle fény- és nedvességviszonyt.
Forrás: Kerti Kalendárium

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: