A Hvaldimirnek (ami játék a szavakkal: a hval norvégül bálnát jelent, ezt kombinálták össze az orosz Vladimir névvel) keresztelt állat még 2019-ben bukkant fel. Rendkívül kíváncsi és barátságos volt, és több hajóhoz és csónakhoz is közel merészkedett.
A hámot eltávolították róla, és Hvaldimir szabadon, ám magányosan folytatta életét új helyén. Egészen tavaly augusztus végéig, amikor is holtan találták Stavanger partjánál. A Norvég Halászati Felügyelet elvégeztette a boncolását, mely megcáfolta a korábbi a feltételezéseket, miszerint emberi behatás miatt pusztult el. Vélhetően a halála oka bakteriális eredetű fertőzés volt, mely a szájába ékelődött fadarab által okozott sebből indult.
Hvaldimir azonban csak egy volt azok közül a tengeri állatok közül, melyeket kémnek képeztek ki, írja cikkében a Phys.org. Hivatalosan 1991-ig létezett egy Szovjet program, mely során nem csak kémnek, de orgyilkosnak is képeztek ki ceteket.
Hasonló kísérleteket folytattak az Egyesült Államokban is az 1960-as évektől. Az egyik legbizarrabb az CIA Operation Acoustic Kitty – azaz Akusztikus Cica Művelet volt. A ötlet az volt, hogy macskákba ültetett mikrofon és antenna segítségével lehessen lehallgatni beszélgetéseket. Azonban az első próba katasztrófába fulladt: a bedrótozott cicus ugyanis elszökött, és elütötte egy taxi. Emiatt aztán gyorsan vége szakadt a projektnek.
Kém galambok
Az egyik legsikeresebb állati kémek a galambok voltak. Apró kamerákat rögzítettek rájuk, és védett területek fölött reptették át őket. Ezzel a módszerrel feltűnés nélkül sikerült információt szerezni az ellenséges területekről, kihasználva a madarak természetes hazatérési ösztönét. Bővebben a galambokról és kémkedésükről itt írtunk.
Ez volt a CIA Aquiline Projektje a hidegháború alatt.
Még ennél is tovább ment a „rovarkopter”. Az 1970-es években szintén a CIA által fejlesztett gépezet még a madár-drónnál is kisebb volt. És bár egyik sem lett végül teljesen üzemkész, a mai drónok előfutáraiként sokat tettek hozzá a technológia fejlődéséhez.
Az 1990-es években újabb állati-ihletésű robot készült a CIA-nél: Charlie, a harcsa. Ez a gépezet próbálkozások hosszú sorozatának eredményeként született, mint víz alatti pilóta nélkül szerkezet. Jóval hatékonyabb és kevésbé sebezhető, mint szegény Hvaldimir volt.