Az elmúlt években a kertek az igazi hideget nem ismerhették meg, ezért a mi éghajlatunkon szokatlanul meg tudták őrizni őszi pompájukat a téli hónapokban is. Senki ne keresse tehát a megszokott téli havas fotókat, de érdemes megismerni a látvány mögötti komoly szakmai tudást és tapasztalatot. sziklás

Egy természetvédelmi terület szomszédságában található 1400 négyzetméter területű, déli kitettségű, sziklás, nagyon meredek telken épített Tájépítészeti Nívódíjjal elismert kertet Almási Balázs tájépítész és Szurovecz Roland kertépítő, teljes összhangban a megbízó elképzeléseivel. A kert nemcsak a növények, de az állatok számára is paradicsom lett, még a rovarászokat is meglepte ez a gazdagság.
Névjegy
- Tervezők: Almási Balázs tájépítész, habilitált egyetemi docens (MATE Budai Campus) és Szurovecz Roland kertészmérnök, kertépítő
- Tervezés éve: 2021
- Kivitelezés: 2021–2022
- Kivitelező: ProLand Kertépítészeti Kft.
A kezdetek

A környék korábban zártkert volt sok keskeny parcellával, elvadult gyümölcsössel, szőlővel. A terepet a házat megépítők alakították már, de kopár volt minden, tele sziklával, kövekkel, betontörmelékkel. Meredek rézsűk, nagy, szinte használhatatlan, három-négy emelet magasságban létrehozott közel vízszintes teraszok fogadták a kertészeket. A közel 90 méteres telekhosszúságon több mint 26 méter a szintkülönbség.
Itt a tulajdonosoktól szabad kezet kaptak. Almási Balázs végre tervezhetett olyan évelőkiültetést, ami tükrözi a természetességet. Három évvel ezelőtt, amikor a munka elkezdődött, Magyarországon még alig volt olyan szemléletű kiültetés magánkertben, ahol nem csoportokban, mechanikusan ültetik el a növényeket, hanem szinte egyesével.
Sokféle fajjal, fajtával dolgoztak, ezek kombinációja és a természetes elrendezés eredményeként nincs két egyforma darabkája a kertnek. Nem rajzolták be minden növény pontos helyét a terven, mert a terep különlegességének megfelelően egy szabályrendszer alapján kerültek egymás mellé. Akkor lesz sokkal túlélőbb a növényállomány, ha a fajták mindegyikének hasonló a víz-, talaj-, tápanyag- és gondozási igénye, és ez egyezik a hely adottságaival. Emellett színvilágukban, virágzási időben, magasságban harmonikusak. Tehát bármilyen kombinációban kerülnek egymás mellé a fajták, azok esztétikus és természetes képet mutatnak, mondják az alkotók.
A kertkialakítás

Első lépésként gépi és kézi erővel egy hétig csak a terep átalakítása zajlott. Ellenlejtések készültek, hogy ne legyen egyből áttekinthető a kert, lentről az utcáról ne lehessen látni az egészet. Hívogató kis dombocskák születtek, sokszor tovább növelve a meredekséget. A terep izgalmas lett, a vízmegtartás miatt mini szikkasztókat, övárkokat is építettek, figyelve arra, hogy a záporok, zivatarok ne mossák le a termőtalajt. Termőréteg szinte nem volt, az ültetőgödröket javították fel granulált szerves trágyával, komposzttal. A gyomirtás kézzel történt, vegyszermentesen. Az invazív gyomokkal küzdöttek legtöbbet, sok volt a nyárfamagonc és a repce.
Ezt elkerülve inkább átrostálták a felső talajréteget helyben, és csak komposztot, illetve ásványi kőőrleményt szállíttattak a területre talajjavító anyagként. A sziklák helyének megkomponálása után a növényeket egyesével ültették el. A természet dinamikájára, a tereprészek, sziklák helyzetére, a terület funkciójára figyelve kirakási modelleket hoztak létre. A növényültetés nagy része 2021. december végén fejeződött be.