0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 19.

Szigeti Edit: Fenséges ásítás

A természet szeretete kíséri Szigeti Edit életét és természetfotós munkásságát. A Nimród Vadászújság munkatársaként főként Somogy és Zala vármegyében alkot, képeit több ízben már külföldön is kiállították.

Fotóival a természet szépségének bemutatásán túl a vadászat társadalmi elfogadottságát is igyekszik növelni, 2018-ban az Országos Magyar Vadászkamara Kamarai Érdeméremmel ismerte el munkáját.

 szigeti edit fotós„Budapesten nőttem fel, de a természet iránti rajongásom már gyermekkoromban megmutatkozott, sokat jártam lóháton az erdőt. A Gödöllői Agrártudományi Egyetemen végeztem agrármérnökként. A fotózással 18 éves koromban kerültem közelebbi kapcsolatba, és mind a mai napig meghatározza az életemet. Hat éve egy somogyi vadászházban élek, lovakat és más jószágokat tartunk.

Fontos számomra, hogy megtanítsam gyermekeimnek – a 10 éves Izabellának és a 9 éves Rolandnak –, hogyan lehet becsülni, szeretni a természetet és harmóniában élni vele.

Egy mondás szerint nem az erdő van Somogyban, hanem Somogy van az erdőben, ráadásul tele vaddal, így mi is lehetne egyik kedvenc fotós témám, mint a gímszarvas. Igyekszem olyan igazán ritkán látott pillanatokat lencsevégre kapni, melyek arra késztetik a nézőt, hogy kicsit elidőzzön a képnél. A bemutatott fotó is ilyen. A magyar erdők királyát a természetfotósok, köztük én is, gyakran örökítik meg a szeptemberi bőgésben. De ki látta már, hogyan pihenget egy gímbika a fák tövében egy álmos októberi napon?

szigeti edit fotója
Fotó: Szigeti Edit

Aznap kiadós cserkelésre készültem, ám épp, hogy elindultam, mozgásra lettem figyelmes a távolban, és megpillantottam egy agancsost. Hasra vágtam magam, és kúszva eredtem a nyomába. 300 méterre lehetett tőlem, 400 milliméteres gyújtótávú optikámmal nem ígérkezett könnyű feladatnak becserkelni őt. Ráadásul az előző napok esőzésétől nagy volt a sár, de legalább nem zörgött az avar. Óvatosan, meg-megállva kúsztam előre, elhaladt mellettem egy fiatal dámbika, közben jobbról barcogást hallottam és egy idősebb lapátost pillantottam meg, a háttérben pedig újabb gímszarvasokat.

Végigpásztáztam az objektíven át az erdő alját, és alig hittem a szememnek, körülöttem mindenfelé bikák pihentek.

A makkok és az apró kövek szúrtak, kidőlt fatörzs keresztezte utam, végül egy dagonyát megkerülve kb. 20 méterre megközelítettem a kiszemelt vadat. Órákon át figyeltem hasalva, nekem megunhatatlan volt a látvány, ám ő egy idő után megelégelte a semmittevést, de mielőtt felállt, ásított egy hatalmasat.”

Forrás: A Mi Erdőnk

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: