0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 27.

Mutasd a pollent, megmondom, honnan jött (2. rész)

Hazánk változatos területi adottságai lehetővé teszik, hogy a méhek számára megfelelően kiválasztott hordási területen eredményes méhészkedést lehessen folytatni.

Mivel több területen visszaszorulóban van a természetes vegetáció, ezért fontos az egész idényben rendelkezésre álló természetes méhlegelő növényi összetételének meghatározása, a helyi adottságok felmérése.

A méhek virágporgyűjtésére vonatkozó vizsgálat során a pollencsomók növényi és földrajzi eredetének meghatározásával pontos képet nyerhetünk a méhlegelő növényi összetételének állapotáról, az évjáratok közötti azonosságokról és különbségekről. Egy terület biológiai sokféleségének megítélésekor a következő kérdésekre kaphatunk választ:

  • Melyek a vizsgált területre jellemző növényfajok?
  • Milyen az egyes növényfajok hordási gyakorisága?
  • Van-e különbség a méhcsaládok által behordott virágporminták növényfaji összetételében?
  • Milyen a pollenhordás eloszlása a vizsgált időtartam alatt?
  • Melyek az adott időszakra jellemző fő hordási növények?

Az első két kérdésre írásom első részében adtam választ.

méh virágon
Fotó: Freepik

A méhcsaládok által behordott növényfajok közötti különbségek

Az egyes méhcsaládok azonos időben különböző növényfajokról gyűjtik a táplálékukat. A méhcsaládok között az egy nap alatt behordott növényfajok számában különbség van. A napi hordási növényfajok száma jellemzően tavasszal és ősszel alacsony (1–6. kép), a nyári hordási időszakban magasabb.

A pollenhordás eloszlása

A méhcsaládok napi hordása között nemcsak a növényi összetételben, hanem a gyűjtött pollencsomók mennyiségében is különbség van. Az erősen esős, hűvös időjárás nem kedvez a virágporhordásnak.

A méhek május elejétől szeptemberig változatos növényi összetételű pollencsomókat gyűjtenek fákról, cserjékről, mezei növényekről, gyomnövényekről és termesztett növényekről.

A pollenhordás május végén és július hónapban igen intenzív. A legintenzívebb pollenhordási időszak jelzi a fiasítás mennyiségi növekedését, kiterjedését.

Az adott időszakokra jellemző fő hordási növények

Az azonos hordási időszakokra jellemző fő hordási növényeket a méhcsaládok együttes értékelésével határozhatjuk meg. Az előforduló növényfajok gyakorisági osztályba sorolásával állapítható meg a fő hordási növény. Az adott időszakban begyűjtött pollencsomómintákban a fő hordási növények a vezérfajok (>45 százalék) és a kísérőfajok (15–45 százalék) értékét meghaladó mennyiségben előforduló növényfajok.

Forrás: Méhészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: