0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. augusztus 19.

Nagyon kell a dolgozó, EU-n kívülről is szívesen toboroznak a német spárgatermesztők

Egyre kardinálisabb, hogy EU-n kívüli munkavállalókat is alkalmazhassanak a németországi mezőgazdasági vállalkozások; a spárgatermesztés az első a szezonban, ahol ez a kérdés felmerül. Több mint száz gazdálkodó érdeklődött nemrég egy tájékoztatón.

A dél-németországi spárga- és szamócatermesztőket összefogó egyesület, a VSSE által szervezett tájékoztató napon nem véletlenül kísérte nagy érdeklődés a harmadik országokból érkező munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó friss szabályokat, olvastuk a fruchthandel.de cikkében. Arról kaptak tájékoztatást a munkaügyi hatóságok szakembereitől, hogy milyen feltételekkel toborozhatnak munkavállalókat az Európai Unión kívüli harmadik országokból.

Fotó: Pixabay / Matthias Böckel

Betakarítási munkákra

Betakarítási munkákra Grúziából 5000 fős, Moldáviából 1500 fős kontingens érkezhet Németországba (Moldáviába 500 munkavállalási engedélyt már kiadtak 2025-re).

Feltétel a minimum heti 30 órás foglalkoztatás, a megfelelő szállás biztosítása és az egészségbiztosítási járulékok megfizetése.

Lényeges, hogy a leendő idénymunkás a jelentkezés időpontjában nem tartózkodhat Németországban, illetve a foglalkoztatás megkezdését megelőző 180 napban sem. Munkavállalási engedélyt 180 napos időszakon belül 90 napra lehet kapni.

Nyugat-balkáni különszabály

Az EU hat nyugat-balkáni partnerére (Albánia, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Koszovó, Montenegró és Szerbia) külön rendelet vonatkozik, bár a cikk által idézett szakértők szerint esetükben a vízumkérelmekre való hosszú várakozási idő megnehezíti a tervezést.

A rendeletben naptári évenként összesen 50 ezer jóváhagyás van előirányozva (országonként és havonta lebontva). Feltétel, hogy a leendő vendégmunkás a hat felsorolt állam valamelyikének állampolgára, az elmúlt 24 hónapban nem részesült a menedékkérők ellátásairól szóló törvény szerinti ellátásban, a munkavállalás megkezdésekor 45 éves vagy annál idősebb személyeknek pedig jelenleg legalább havi bruttó 4 427,5 eurós jövedelmet kell igazolniuk.

Ez az igazolás arra szolgál, hogy Németországban maradásuk esetén biztosítsa a nyugdíjukat. Albánia és Koszovó esetén a 2025-ös kvóta kimerült, Montenegró és Szerbia esetében a 2024-es kérelmek feldolgozása van folyamatban, jelenleg tehát csak Bosznia-Hercegovina és Észak-Macedónia esetében van értelme a kérelmeknek, hangzott el a tájékoztatón.

Munkacsúcsok, de nem a betakarításban

A rövid távú foglakoztatásról szóló rendelet értelmében is beutazhat évi 25 ezer vendégmunkás harmadik országokból, de itt az a szabály, hogy bizonyos ágazatok (pl. vendéglátás) munkacsúcsaihoz lehet őket szerződtetni, más ágazatokat viszont kizárhat a szövetségi munkaügyi hivatal. Szakképzettség nem szükséges.

A mezőgazdaságban ez a kertészetekben dolgozó, de nem betakarítást végző személyek számára jelenthet lehetőséget, bár egyelőre még nincsenek tapasztalatok, miként ehet lehatárolni a betakarítást végző és a nem betakarítást végző munkavállalókat, hangsúlyozza a fruchthandel.de cikke.

Itt is feltételül szabja a jogalkotó a társadalombiztosítási járulék megfizetését, a legalább 30 órás heti foglalkoztatást, valamint az oda- és visszautazás költségeinek megtérítését. A munkavállalók 12 hónapon belül maximum 8 hónapot dolgozhatnak így, a munkaadók 12 hónapból maximum 10-ben alkalmazhatnak dolgozókat ilyen keretek között.

Mivel ez utóbbi szabályozás még viszonylag új, itt egyelőre nincs akkora tolongás, olvastuk a fruchthandel.de portál cikkében.

7 élelmiszer a vesék egészségéért: nem csak a folyadék segíthet! – Magyar Mezőgazdaság

Recept: Spárgasaláta mézes öntettel – Magyar Mezőgazdaság

Forrás: magyarmezogazdasag.hu