0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 19.

Nyitnak a vágóhidak! Megúsztuk a száj- és körömfájás járványt?

Már lehet közvetlenül vágóhídra szállítani a Dunántúlon a szarvasmarhákat és kiskérődzőket - nyilatkozta a magyarmezogazdasag.hu-nak a Magyar Állattenyésztők Szövetségének ügyvezető igazgatója, Wagenhoffer Zsombor.

A ragadós száj- és körömfájás múlt héten jelent meg hazánkban.

Wagenhoffer Zsombor elmondta, hogy ma, március 13-án már lehet szarvasmarhát és kiskérődzőt közvetlenül vágóhídra szállítani, míg a sertések esetében a szállítási tilalmat már hétfőtől feloldották. Bíznak benne, hogy március 17-től az exporttilalmat is megszüntetik, így Magyarországról ismét szabadon exportálhatók lesznek az élőállatok, valamint a hús- és tejtermékek is.

A járványügyi helyzet március 7-én súlyos fordulatot vett, amikor Kisbajcson, Győr-Moson-Sopron megyében egy szarvasmarhatartó telepen ragadós száj- és körömfájás megbetegedést állapítottak meg. A mintegy 700 egyedet számláló állományban kitört járvány jelentős riadalmat keltett, mivel Magyarországon 1973 óta nem fordult elő ilyen betegség. Az elmúlt években azonban Európa több országában, Közép-Ázsiában és az Arab-félszigeten is megjelent a kór, amely rendkívül fertőző.

Wagenhoffer hangsúlyozta, hogy a betegség terjedésének megfékezése érdekében az állategészségügyi hatóságok azonnali és szigorú intézkedéseket hoztak.

Kiemelte a hatósági állatorvosok szerepét és az állattartók fegyelmezettségét, akik betartották a járványügyi előírásokat. Ez kulcsfontosságú volt abban, hogy a fertőzés ne terjedjen tovább az érintett telepen kívül.

Nem csak a száj- és körömfájás jelent veszélyt

A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy a járványügyi kockázatok folyamatosan növekednek, hiszen az utóbbi években több veszélyes állatbetegség is megjelent Magyarországon, mint például a madárinfluenza, az afrikai sertéspestis, a kéknyelv vagy a kiskérődzők pestise. Ezért az állategészségügyi szolgálatok szerepe a jövőben is kiemelten fontos, és az állattartók, állatorvosok, valamint a hatóságok közötti együttműködés hatékonyságát tovább kell növelni.

kéknyelv, juh, ragadós száj- és körömfájás
Fotó: Csatlós Norbert

A járványügyi intézkedések enyhítésével most az a legfontosabb feladat, hogy az állattenyésztők és exportőrök megfelelő tájékoztatást kapjanak a változásokról. A Magyar Állattenyésztők Szövetsége aktívan dolgozik azon, hogy összegyűjtse az információkat és segítse a tagjait a tiltások feloldásával kapcsolatban.

Az egyik legnagyobb kihívás most az lesz, hogy a külpiacok miként reagálnak a magyar helyzetre: elfogadják-e a hazai hatóságok által hozott intézkedéseket, vagy további megfigyelési időszakot várnak el.

Wagenhoffer optimistán tekint a jövőbe, és bízik benne, hogy a húsvéti bárányexportot nem befolyásolja a kialakult helyzet, hiszen ez elsősorban Olaszországba irányul. A nyerstej exportja is zavartalan maradhat, főként Románia felé. Az elkövetkező hét továbbra is az állategészségügyi szakemberek feladata lesz, hogy biztosítsák a betegség kordában tartását, ezt követően pedig az agrárdiplomácia és a külügy feladata lesz, hogy a piacokat meggyőzzék Magyarország állategészségügyi helyzetének stabilitásáról.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu