Ebben a cikkben dr. Kujáni Katalinnal, a Kislépték Egyesület elnökével Olaszországot vizsgáljuk meg, ahol sikeres modelleket dolgoztak ki a REL-ek támogatására. A tanulmányút során szerzett tapasztalatok alapján bemutatjuk a jó gyakorlatokat, és megvizsgáljuk, milyen tanulságokat vonhat le Magyarország a kistermelőknek nyújtott szakmai támogatás fejlesztése érdekében.

A REL-ek elősegítik a termelők biztosabb jövedelemhez jutását, erősítik a fogyasztók közötti közvetlen kapcsolatot, csökkentik a szállítási távolságokat és hozzájárulnak a helyi közösségek fejlődéséhez. Az Európai Unió számos kezdeményezéssel támogatja a kistermelők előrehaladását, többek között a tudásátadás és a termelői együttműködés ösztönzésével.
Ezért a CORENET nevű uniós kutatás-fejlesztési projekt keretében a résztvevő országok szakemberei megismerkedhetnek a kistermelőket támogató jó gyakorlatokkal. Ennek a tanulmányútnak volt az első állomása Szardínia, ahol Kujáni Katalin is megismerte az egész Olaszországban működő Campagna Amica Fondation (A Vidék Barátja Alapítvány) nevű szervezet tevékenységét.

Olaszországban már több évtizede felismerték, hogy a közvetlen értékesítésben résztvevő termelőknek széles körű ismeretekre van szükségük a sikeres gazdálkodáshoz. A hagyományos tanácsadási formák, amely a növényvédelemre, a tápanyag-utánpótlásra vagy az adminisztrációra fókuszál, nem elegendő a REL-ekben rejlő lehetőségek kiaknázásához.
Célja, hogy olyan kezdeményezéseket indítson el, amelyek a környezetvédelemben, a földművelés, a hagyományok és a kultúra megőrzésében, az élelmiszer- és az élelmezésbiztonságban segítik a kistermelőket.