0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 22.

Négy lábon járó hulladékraktár

A kutatók sem számítottak rá, hogy egy velünk élő rovarevő emlősből szinte az összes szennyezőanyagot ki fogják mutatni: ólmot, növényvédő szereket, brómtartalmú égésgátlókat, műanyagokat, poliklórozott bifenileket (PCB), és nehézfémeket is.

A kutatók a városi környezetben élő, elpusztult sündisznókat gyűjtötték össze, és vizsgálták, milyen környezetszennyező anyagok mutathatók ki belőlük. Korábban már vizsgálták az európai állományt kifejezetten nehézfémekre, azonban ennyire átfogó kutatás még nem készült.

„Ami különösen meglepett minket, hogy ennyi különböző környezetszennyező anyagot találtunk az állatokban. Ilyenek a PCB-k, számtalan különböző ftalátok, és a nehézfémek igen magas koncentrációja, különösen az ólom esetében”

– mondta el Maria Hansson, a Lund Egyetem ökotoxikológusa, aki elindította a kutatást.

sün állatjólét
Fotó: Pixabay

A Lund kutatói az elsők, akik bizonyítékot találtak arra, hogy a sündisznók májszöveteiből kimutathatók a PAH-ok (policiklusos aromás szénhidrogének), ftalátok és növényvédő szerek – írja a ScienceDaily.

Környezeti ujjlenyomat

A városi zöldfelületek számtalan élőlényt vonzanak, miközben egy sor veszélyes szintetikus anyagot is rejtenek. Mivel a sündisznók általában nagy területeket járnak be táplálékszerzéskor, azért különösen sok veszélyes kemikáliának vannak kitéve. Emiatt tökéletes kutatási alany volt ez a faj Lund és társai számára, akik többet szerettek volna megtudni a városokban lévő szennyező anyagokról. A cél az volt, hogy megértsék, a különböző kemikáliák milyen rizikófaktort jelentenek a városokban élő állatok, és végső soron ránk, emberek számára.

„A sünök vizsgálata egyfajta környezeti ujjlenyomatot biztosít számunkra, ami megmutatja, mi található a helyi ökoszisztémában. Az ilyen tudáshoz nehéz hozzáférni, azonban a sündisznók lehetővé tették számunkra, hogy többet tudjunk meg a minket körülvevő környezet szennyezettségéről”

– mutatott rá Maria Hansson.

Az elütött példányokat vizsgálták

A projekt részeként Svédországban, Lund és Skåne körül arra kérték az embereket, hogy jelentsék, amikor elpusztult sünt találnak. Emellett a kutatók megkapták az összes olyan példányt is, melyek a vadmentőkhöz kerültek, de elpusztultak.

A tetemekben ezután 11 különböző elem, köztük több nehézfém, valamint 48 organikus eredetű környezetszennyező anyag jelenlétét vizsgálták.

Arra is kíváncsiak voltak, hogy milyen régóta vannak kitéve bizonyos anyagoknak a sünök. Ennek méréséhez elkülönítették a gerincben és fogakban fellelhető nehézfémeket. A rövid ideig való kitettséget a májszövetben jelenlévő szerves szennyező anyagok vizsgálatával értékelték.

 

Az eredmények alapján a sünökben igen nagy koncentrációban halmozódott fel ólom, valamint több organikus szennyező anyag, mint a műanyagok és gumik gyártásánál használt ftalátok, vagy PCB-k.

Ez utóbbiak gyártása az 1970-es évek óta tilos, mivel mérgezőek. Emellett találtak még növényvédő szereket, , brómtartalmú égésgátlókat, egyéb nehézfémeket és PAH-okat (policiklusos aromás szénhidrogének) is néhány állatban.

virágok a park lépcsőjén
Illusztráció/Designed by: Freepik

Jobban kellene figyelnünk a városi környezet szennyeződésére

„A kutatás rámutat, hogy az a városi környezet, ahol az emberek javarésze él, óriási mennyiségű egészségre káros környezetszennyező anyagot tartalmaz. Ezek a problémás vegyületek az építőanyagokból, műanyagokból, növényvédő szerekből, légszennyezésből, hulladékból, a közlekedésből és a járművekből származnak. A talaj is szennyezett lehet” – mondta el Hansson.

Ez a kutatás rámutat annak fontosságára, hogy a városi környezetben lévő talajt és élővilágot is monitorozni kellene, beleértve a parkokat és a kerteket.

„Emellett az embereknek kevesebb szintetikus anyagot kellene használniuk, mint a kemikáliák és a műanyagok, mivel ennek komoly hatása van a természetre.

Ma már szeretnénk a természetnek helyet biztosítani a városokban, így csökkentenünk kell annak kockázatát is, hogy az élőlények az általunk választott anyagoknak és vegyszereknek legyenek kitéve.”

A hatások egyelőre nem tisztázottak

Az európai sün egy vöröslistás faj, emiatt Maria Hansson hangsúlyozza, hogy csak elpusztult egyedek szövetmintáit szabad vizsgálni.

„Direkt elpusztítani a vadállatokat nem etikus, és nyilvánvalóan el kell kerülni” – nyomatékosította a kutató.

sün környezetszennyezés kutatás vizsgálat város
Fotó: Pexels

Egyelőre nem tudni, hogyan hatnak a sünökre ezek a környezetszennyező anyagok. Nagyon keveset tudunk arról, milyen hatással vannak az egyes vadonélő fajokra a különböző vegyszerek, mivel ezeket az élőlényeket nehéz vizsgálni.

„A sünök is emlősök, akárcsak mi. Ezért aggasztó, hogy olyan anyagokat találtunk bennük, amelyekről tudjuk, hogy károsítják a hormonrendszert, rákkeltőek vagy zavarják az emberi reprodukciót.

Természetesen más élőlényekre is hatással vannak az általunk kibocsátott veszélyes anyagok” – zárja Maria Hansson.

Forrás: ScienceDaily

Magazin ajánló: