Az előadásokon a TPN munkatársai ismertetik a Tátrában élő medvék jellemzőit, beszélnek a szokásaikról, „beleértve a táplálékszerzést”, és
– olvasható a közleményben.
A találkozókat az Európai Bizottság által támogatott, Nagyragadozók Hatékony Együttélési Támogatása (LECA) nevű nemzetközi projekt keretében szervezik.
A wp.pl hírportál azt írta: bár Zakopane tátrai üdülővárosban és környékén nem jegyeztek fel medvetámadást, a táplálékot kereső nagyvadak gyakran előfordulnak a házak közelében. Méhészetekben már okoztak kárt a vadak, valamint háziállatokra, köztük juhokra is támadtak korábban.

Fotó:Zdeněk Macháček, Unsplash
Lengyelországban a barnamedvék szigorú védelem alatt állnak. A rendelkezésre álló, 2013-ból származó adatok szerint a Tátra lengyel oldalán mintegy 15 medve élt. A szintén Szlovákiában határos, Tátrától keletebbre fekvő Besszádok hegységben mintegy 200 medve él hivatalos adatok szerint.
Adam Piatkowski, a Besszádokban fekvő Solina község polgármestere viszont erdészek közléseire hivatkozva 300-ra becsüli a régióban élő medvék számát. Piatkowski május közepén a 1,5 ezer helyi lakos által jegyzett petíciót küldte Donald Tusk kormányfőnek, melyben a medveállomány csökkentését kérték. „Az eddigi intézkedések, vagyis a ragadozók elijesztése és csapdába ejtése nem vált be, az emberek konkrét lépéseket követelnek, féltik az életüket” – mondta el Piatkowski újságíróknak.
A polgármester több, emberre is közvetlenül veszélyes esetet sorolt fel.
Piotr Otawski, a lengyel környezetvédelmi hivatal igazgatója a sajtóval közölte: előkészítés alatt áll a környezetvédelmi törvény módosítása, mely értelmében bizonyos esetekben gumilövedék is használható lenne a vadállatok elijesztésére. A Besszádokban élő medvék egy részének, konkrétan 5 állatnak lelövésére vonatkozó kérdésre Otawski úgy válaszolt: ezt a lehetőséget „csak végső megoldásnak tekintenék”.