Amerikában az állatbarátok szokatlan módon etetik a madarakat. A náluk honos kolibrik ugyanis nektárral táplálkoznak, így számukra különleges etetőre van szükség. Úgy tűnik, hogy ezek a cukros vízzel feltöltött eszközök pedig hatással voltak az apró madarak fejlődésére és elterjedésére is.

Fotó: Philip Wels, Pixabay
A Science által szemlézett cikk a Global Change Biology szaklapban jelent meg, és arra jutott, hogy
Az állatvilágban nem példa nélküli, hogy emberi segítséggel a természetes előfordulási területüknél távolabb jussanak egyes fajok. Egyes fecskefajok esetében is ez a helyzet: az emberek házépítésével jelentősen megnőtt az elterjedési területük. A korábban sziklakiszögellések alá épült sárfészkek ugyanis az ereszek alatt is biztonságban voltak a csapadéktól.
Visszatérve a kolibrikre: az Anna-kolibrik számára a mesterséges etetők terjedése óriási sikert hozott. Bár nem tudni, hogy pontosan mikor kezdett terjedni ezen eszközök használata, de az első hirdetés 1947-ben jelent meg. Azonban már egy 1928-as National Geographic cikkben is írnak róla, hogyan lehet házilag kolibrietetőt készíteni.
A kutatók a madarak populációjának nyomonkövetéséhez egy minden évben megrendezett madárszámlálás (Audubon Christmas Bird Count) eredményeit vették alapul. Ezen adatok alapján kiderül, hogy Kalifornia állam mely megyéiben volt jelen az Anna-kolibri 1938 és 2019 között. Az USA népszámlálási eredményeiből kiderült, hogyan változott a lakosság eloszlása, illetve az újságokban megjelent hirdetésekből következtettek arra is, hogy milyen gyakori volt az etetők használata. A kutatók egy sor múzeumban őrzött madarat is megvizsgáltak, 2 és 3D-s elemzéseket végeztek hogy kiderüljön: hogyan változott, ha egyáltalán változott a csőrük.

Fotó: stephmcblack, Pixabay