0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 12.

Döbbenetes hallásuk van a rétihéjáknak – de vajon miért?

Az éjszakai életmódhoz alkalmazkodott baglyokról bár sokan úgy gondolják, óriási szemükkel jól látnak, valójában a hallásukra támaszkodnak zsákmányszerzéskor. Úgy tűnik azonban, nem csak nekik van rendkívül érzékeny fülük.

Egy kanadai és ausztrál kutatók által vezetett új tanulmány a rétihéjákat vizsgálva felfedezte, hogy igen fejlett hallószervvel rendelkeznek. A Lethbridgei Egyetem és a Flinders Egyetem kutatóiból álló nemzetközi csapat akkor jött erre rá, amikor váratlanul bagolyszerű tulajdonságokat találtak több rétihéjafaj, például az ausztrál pettyes rétihéja (Circus assimilis) fülében és agyában.

A Journal of Anatomy című folyóiratban megjelent új cikk az albertai Lethbridgei Egyetem Iwaniuk Laboratóriumának és a dél-ausztráliai Flinders Egyetem Vera Weisbecker docensének „Bones and Diversity Lab” („csontok és változatosság laboratórium”) nevű laboratóriumának munkáját mutatja be.

barna rétihéja hím
Magyarországon a barna rétihéja (Circus aeruginosus) gyakori faj nádasok, vizes élőhelyek közelében fészkel
Fotó: Pixabay

A Lethbridgei Egyetem doktorandusza, Sara Citron, a tanulmány vezetője elmondta, hogy baglyok hallása rendkívül kifinomult, így tudják sötétben is megtalálni zsákmányukat – írja a Phys.org.

„Egészen a közelmúltig azt feltételezték, hogy ez a fajta hallás csak a baglyokra jellemző. Tanulmányunk azonban azt mutatja, hogy a rétihéják tőlük függetlenül is egy sor olyan tulajdonságot fejlesztettek ki, melynek köszönhetően a hallásra alapozzák a zsákmányszerzést”

– mondta.

Hogyan merült fel egyáltalán a rétihéja hallásának vizsgálata?

A kutatócsoport felfigyelt rá, hogy ezek a Észak-Amerikában, Ausztráliában, Új-Zélandon, Európában, valamint Afrika és Ázsia egyes részein megtalálható madarak szokatlan, bagolyszerű viselkedést mutattak. A legtöbb nappali ragadozómadár kifejezetten a látásra hagyatkozva találja meg prédáját. Ehhez valamilyen magaslati pontra kiülve figyelik a területet, vagy magasan repülve, esetleg szitálva (amikor egy pont felett „lebeg”) keresik a táplálékot.

Dr. Andrew Iwaniuk, a kanadai Viselkedési Idegtudományi Központ docense azonban rámutatott, hogy a rétihéják inkább alacsonyan, a fű felett repülve, lefelé nézve pásztázzák a területüket. Úgy tűnik, hogy így hallgatóznak a zsákmányuk után.

Emellett

ha megnézzük a rétihéjákat, akkor bagoly-szerű tulajdonságokat láthatunk. Az arcuk jellegzetes, korong alakú, ami a baglyokhoz hasonlóan segítheti a prédától érkező hangok „befogását”.
rétihéja
Amerikai rétihéja (Circus hudsonius): szemből nézve látszik, hogy a legtöbb nappali ragadozómadárral ellentétben sokkal kerekebb, „baglyosabb” feje van
Fotó: Frank Cone/Pexels

A felfedezés egybevág a régebbi viselkedési tanulmányokkal. Ezek kimutatták, hogy a rétihéják a baglyokhoz hasonló pontossággal képesek lokalizálni a hangokat. Eddig rejtély volt, hogyan teszik ezt.

A kutatócsoport ausztráliai és kanadai vadon élő állatok rehabilitációjával foglalkozó állatkertekből és múzeumokból származó példányok segítségével megvizsgálta a rétihéjákat és más, közeli rokon sólyomfajok, például az ausztrál ékfarkú sas koponyájának és agyának anatómiáját.

Forrás: Phys.org

Magazin ajánló: