0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 12.

Félelmetes, de hasznos a kék fadongó

Szükség van a kék fadongókra a paradicsom és még jó néhány más növény beporzásához. Ha nincs megelégedve a terméssel, ha paradicsomtövei termés nélkül árválkodnak, annak talán az áll a hátterében, hogy nem látogatják a kertjét a nagy testű zümmögők.

Bizony, nem minden méh, csupán körülbelül 50 százalékuk alkalmas a „zümmögő beporzásra”, ami többek között a burgonyafélék családjába tartozó növények számára nélkülözhetetlen. Az egyik legfontosabb beporzónak tartott mézelő méh nem képes rá. Azonban a dongók igen.

kék fadongóJámbor óriás

A kék dongó (Xylocopa violacea, vagyis ibolyaszínű ácsméh) Európa legnagyobb méhecskéje. Mérete, „színe”, hangja, de legfőképpen a róla terjedő rémhírek miatt egyesek félnek tőle. Pedig a hímek nem is tudnak szúrni, a nőstények is csak és kizárólag akkor használják a fullánkjukat, ha zaklatják őket.

A jelenleg nálunk élő fullánkos állatok egyike sem csíp, vagyis szúr szórakozásból, még azok sem, amelyek nem halnak bele. Semmi más vágyuk, mint hogy nyugodtan élhessenek, nektárt és virágport gyűjtsenek, illetve bölcsőt építsenek a babáiknak. Viszont az ember elég bosszantó, sőt agresszív is tud lenni.

Vegyünk egy példát, hogy jobban megértsék azok is, akik félnek, illetve korábban felültek az alaptalan rágalmaknak. Képzelje el, hogy serényen végzi a munkáját, miközben egy kollégája óvatlanul meglöki. Persze ez nem túl kellemes, de nem történt katasztrófa, az illető elnézést kér, és mindketten folytathatják a dolgukat. Teljesen más a helyzet, amikor a kollégájának rossz napja van, azt gondolja, hogy maga rosszat akar, fenyegetést jelent számára, illetve tönkre teszi a munkáját. Magára ront, dulakodni kezdenek, mert ugye ön sem fog csak úgy állni ott, mint egy szent és begyűjteni az ütéseket. Az a minimum, hogy próbál védekezni. Szóval a dongóval is ez a helyzet, ő is csak gyűjtöget, röpköd erre-arra, ha véletlenül össze is koccannak, ennyitől senkinek sem esik bántódása.

Ám ha azt érzi, hogy veszélyben van az élete, mert egy felbőszült ember rátámadt, engedtessék meg neki, hogy próbálja megvédeni magát.

Mert egyébként nagy valószínűséggel ő is egy anya, aki a gyermekeiért dolgozik, gyűjti nekik a táplálékot, készíti a szobácskáikat. A kétlábon járó lény normális körülmények között egyáltalán nem érdekli.

Ökológiai jelentősége

Sokan nem is sejtik, milyen kiemelkedően jelentős szerepet játszanak az ökoszisztémában, illetve a növénytermesztésben a kék dongók. Vessünk egy pillantást különleges képességeikre és az általuk nyújtott előnyökre.

kék fadongóVibrációs szerenád

Virágport termelni nem kevés munka, néhány növény nagyon bőkezű ezen a téren, mint például a mogyoró, míg mások nem szeretik feleslegesen elpazarolni, mint a paradicsom. Ezért utóbbiak kicsit taktikáznak, pollenszemcséiket biztonságosan bezárják a portokba, amely csak akkor nyílik ki, ha egy nagyobb méh, mint a kék fadongó, vagy a poszméh lelkesen körüludvarolja. A méh szárnyai által előidézett „szerenád” (vibrációs hatás) jelenti számukra azt a pillanatnyi alkalmat, amikor eljött az ideje a násznak, vagyis útjukra bocsátani a következő generáció reménységeit. Ilyenkor persze nem aprózzák el az áldást, rázúdítják a méhre, amijük csak van. És egy olyan hatalmas test, mint a kék dongóé tökéletes taxi a virágpor elszállítására.

Tudományos körökben úgy tartják, hogy nem igazán a zümmögés a kulcs a dologban, -hiszen a növényeknél egyébként is MÁSKÉPPEN MŰKÖDIK A HALLÁS– hanem a megfelelő frekvenciájú rezgés tovaterjedése a virágra.

Ha egyedül csak a háziméheket használják egy olyan növény beporzására, amely zümmögő beporzást igényel, az a termés mennyiségének csökkenéséhez vezethet. Tehát vagy kevesebb termésre lehet számítani, vagy komplikált módon kell pótolni a természet kieső szolgáltatásait. Példának okáért a paradicsom üvegházban segítség nélkül nem terem, elektromos vibrátorokkal bírják rá virágporának elengedésére.  Viszont annak ellenére, hogy vannak más lehetőségek, a tudósok mégis úgy gondolják, hogy a dongók a legjobb választási lehetőség azon növények esetében, amelyeknek erre a specifikus beporzásra van szükségük.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: