Úgy tapasztaltuk, hogy a hosszú, nagyon erős vegetatív vesszők közül csak azokat érdemes visszametszeni, amelyeknél erre a koronaalakítás miatt kifejezetten szükség van. A visszametszetteken nem alakult ki a halszálka-szerkezet, nem rakódtak be termőrügyekkel, helyette még erősebb feltörő vesszőket hoztak.
A felújítás után a korábbi alacsony törzsű mogyorófák bokor művelésűvé alakultak át, 6-8 megerősödött tősarj veszi át az elöregedett vázágak szerepét. Az éves ápolás során a tőből fejlődő új sarjhajtásokat ezután is rendszeresen el kell távolítani.

Az ültetvényhigiénia fenntartása, a farontó gombák visszaszorítása továbbra is fontos feladat. E kórokozók kisebb mértékben ugyan, de sajnos a sebkezeléssel ifjított ültetvényben is megjelennek, valószínűleg az idős ágrészekben már mindenütt jelen van a gombák micéliuma. A beteg ágakat, a taplós részeket el kell távolítani, és a sebeket kezelni. Reményeink szerint a fiatal növedék kevésbé lesz kitett a gombafertőzéseknek, és bízunk az említett biológiai készítményekben is a kórokozó gombák visszaszorítása és a jó kondíció fenntartása érdekében. Fontosnak tartjuk a humusztartalom növelését, a talajélet serkentését.
Hosszú életű
Nehéz a jövőbe látni; nem tudjuk, hány évig tartható még fenn gazdaságosan ez a 38 éves mogyoróültetvény. A jelenlegi, ifjítás utáni állapot biztató. Látszik az is, hogy van fejlődési lehetőség a tápanyagellátásban, nagyobb szakmai megalapozottság szükséges ennek optimalizálásához, és a különböző évjáratokban szerzett tapasztalatok alapján ugyanez érvényes a növényvédelemre is.

A klímaváltozás miatt megváltozott körülmények között talán még inkább érvényes ez. A dióhoz hasonlóan hosszú életű, sokáig gazdaságosan művelhető ültetvénykultúra.
Abban, hogy sikeresek lesznek-e ezek az új vállalkozások, bizonyosan nagy szerepe lesz a jövőbeni kutatásnak, innovációnak, ismeretáramlásnak (sok tisztáznivaló a fajtaadaptációs és termesztési kérdésekben), de a piaci oldal fejlesztése is fontos. A héjas gyümölcsök nagyszerűen illenek az egészséges életmód és táplálkozás trendjeibe, ennek tudatosítása, rendszeres fogyasztói szokások kialakítása lehetséges, de intenzív közösségi marketing szükséges hozzá. Ha ebben sikerül fejlődni, a többi már a termesztők dolga lesz.





