Erre hívta fel a figyelmet Ali Seddiki, a Marokkói Befektetésfejlesztési és Exportügynökség (AMDIE) vezérigazgatója egy Rabatban megrendezett konferencián, amely a marokkói–spanyol agrár-élelmiszeripari értékláncok fejlesztését állította középpontba – írja a hortoindo.es.
A becslés az AMDIE, az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium, valamint a Marokkói Exportőrök Szövetsége (ASMEX) közös munkájából született, és azt mutatja, hogy a két ország közötti kereskedelmi lehetőségek jelentős része még kiaknázatlan.

Ennek közel felét a marokkói agrár-élelmiszeripar adhatná, amely már ma is kulcsszereplő a régióban. Seddiki hangsúlyozta: a meglévő komplementaritások jobb kihasználásával és a két szektor közötti integráció elmélyítésével Marokkó és Spanyolország egyaránt nagyot profitálhatna, különösen most, amikor európai és afrikai piacokon egyre több lehetőség kínálkozik.
A stratégiai törekvések az Afrikai Kontinentális Szabadkereskedelmi Térség (AfCFTA) kialakításával is összefüggnek. Marokkó földrajzi helyzetének köszönhetően hidat képez Európa és Afrika között, így vonzó belépési pontot jelent a spanyol vállalatok számára az afrikai piacokra.
A konferenciát az AMDIE a Beruházási, Konvergencia- és Közpolitikai Értékelési Minisztériummal (MICEPP) és a San Telmo Üzleti Iskolával együtt szervezte, az „Export Morocco Now” program keretében. Az eseményen szakértők, intézményi vezetők és mindkét ország jelentős agráripari vállalatai vettek részt.
A résztvevők az értékláncok integrációját, az innovációt és finanszírozást elősegítő tényezőket, a technológiaátadást, valamint az európai piac ígéretes szegmenseit vitatták meg, egyértelművé téve: a két ország közötti együttműködés erősítése komoly gazdasági tartalékokat mozgósíthat.



