A spanyol egészségügyi minisztérium közölte, hogy a nyolc feltételezett esetet még nem erősítették meg. Mindannyiukat a madridi régióból jelentették, és a madridi regionális egészségügyi minisztérium szóvivője megjegyezte, hogy az eseteket a Nemzeti Mikrobiológiai Központ elemzi, és azok arra utalnak, hogy a fertőzés forrása a folyadékkal való érintkezés lehet.

Az Euronews szerdán közzétett jelentése szerint összesen hét gyanús eset van Nagy-Britanniában, hat Londonban, egy pedig Anglia északkeleti részén. A brit egészségügyi biztonsági ügynökség (UKHSA) közölte, hogy vizsgálja az esetek közötti esetleges összefüggéseket.
Mi a majomhimlő?
A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) a következőképpen írja le a majomhimlőt:
A majomhimlő első emberi esetét 1970-ben jegyezték fel a Kongói Demokratikus Köztársaságban, a himlő felszámolására irányuló fokozott erőfeszítések időszakában. Azóta más közép- és nyugat-afrikai országokból is jelentettek majomhimlőt embereken."
Mik a tünetek?
A majomhimlő tünetei hasonlóak, de enyhébbek, mint a himlő tünetei. Lázzal, fejfájással, izomfájdalmakkal és kimerültséggel kezdődnek, majd a nyirokcsomók megduzzadásával folytatódnak. A láz megjelenését követő 1-3 napon belül, vagy hosszabb időn belül a betegnél hamarosan kiütések alakulnak ki. Ez az állapot gyakran az arcon kezdődik, majd átterjed a test más részeire is.

Hogyan terjed?
A vírus az emberi szervezetbe a sérült bőr, a légutak vagy a nyálkahártyák érintkezésével jut be. Ez történhet a vírussal való érintkezés útján, állatról, emberről vagy a vírussal szennyezett anyagokról.
Az emberről emberre történő átvitel egyéb módszerei közé tartozik a testnedvekkel vagy a sérülések anyagával való közvetlen érintkezés, beleértve a szennyezett ruházaton keresztül történő átvitelt is.
Hogyan tudunk védekezni a vírussal szemben?
A CDC azt javasolja, hogy kerüljük a fertőzött állatokkal vagy emberekkel való mindenféle érintkezést, beleértve minden olyan anyagot, amellyel érintkezhettek. A rendszeres kézmosás és a jó higiénia szintén erősen javasolt.
Hogyan kezelhető a vírus?
Jelenleg nincs csak a majomhimlőre készült specifikus kezelés. A himlő elleni vakcina, a vírusellenes gyógyszerek és a vakcinás immunglobulin (VIG) azonban alkalmazható a fertőzöttek kezelésére.
Majmoktól származik?
A majomhimlő első nem emberi esetét 1958-ban fedezték fel, amikor laboratóriumi majmoknál két, himlőszerű betegség kitörése történt. Innen származik a vírus neve. A majomhimlő természetes rezervoárja azonban még mindig ismeretlen, és az Egészségügyi Világszervezet feltételezése szerint a rágcsálók a legvalószínűbb forrás.