Back to top

Majomhimlő: minden, amit az európai vírusról tudni lehet

Az először az Egyesült Királyságban és Portugáliában észlelt majomhimlőjárvány Spanyolországban is elterjedt, miután nyolc férfi az országban a vírusfertőzéssel összeegyeztethető tüneteket mutatott - derül ki a The Guardian cikkéből.

A spanyol egészségügyi minisztérium közölte, hogy a nyolc feltételezett esetet még nem erősítették meg. Mindannyiukat a madridi régióból jelentették, és a madridi regionális egészségügyi minisztérium szóvivője megjegyezte, hogy az eseteket a Nemzeti Mikrobiológiai Központ elemzi, és azok arra utalnak, hogy a fertőzés forrása a folyadékkal való érintkezés lehet.

Fotó: commons.wikimedia.org

Az Euronews szerdán közzétett jelentése szerint összesen hét gyanús eset van Nagy-Britanniában, hat Londonban, egy pedig Anglia északkeleti részén. A brit egészségügyi biztonsági ügynökség (UKHSA) közölte, hogy vizsgálja az esetek közötti esetleges összefüggéseket.

Mi a majomhimlő?
A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) a következőképpen írja le a majomhimlőt:

"A majomhimlőt először 1958-ban fedezték fel, amikor két alkalommal is megjelent egy himlőszerű betegség a kutatás céljából tartott majomkolóniákban, innen a "majomhimlő" elnevezés.

A majomhimlő első emberi esetét 1970-ben jegyezték fel a Kongói Demokratikus Köztársaságban, a himlő felszámolására irányuló fokozott erőfeszítések időszakában. Azóta más közép- és nyugat-afrikai országokból is jelentettek majomhimlőt embereken."

Mik a tünetek?
A majomhimlő tünetei hasonlóak, de enyhébbek, mint a himlő tünetei. Lázzal, fejfájással, izomfájdalmakkal és kimerültséggel kezdődnek, majd a nyirokcsomók megduzzadásával folytatódnak. A láz megjelenését követő 1-3 napon belül, vagy hosszabb időn belül a betegnél hamarosan kiütések alakulnak ki. Ez az állapot gyakran az arcon kezdődik, majd átterjed a test más részeire is. 

Hogyan terjed?
A vírus az emberi szervezetbe a sérült bőr, a légutak vagy a nyálkahártyák érintkezésével jut be. Ez történhet a vírussal való érintkezés útján, állatról, emberről vagy a vírussal szennyezett anyagokról.

Az emberről emberre történő átvitel feltehetően nagy légzőszervi cseppekkel való érintkezés útján történik. Ezek a cseppek általában nem tudnak nagyon messzire eljutni, ezért hosszan tartó személyes kontaktusra van szükség.

Az emberről emberre történő átvitel egyéb módszerei közé tartozik a testnedvekkel vagy a sérülések anyagával való közvetlen érintkezés, beleértve a szennyezett ruházaton keresztül történő átvitelt is.

Hogyan tudunk védekezni a vírussal szemben?
A CDC azt javasolja, hogy kerüljük a fertőzött állatokkal vagy emberekkel való mindenféle érintkezést, beleértve minden olyan anyagot, amellyel érintkezhettek. A rendszeres kézmosás és a jó higiénia szintén erősen javasolt.

Hogyan kezelhető a vírus?
Jelenleg nincs csak a majomhimlőre készült specifikus kezelés. A himlő elleni vakcina, a vírusellenes gyógyszerek és a vakcinás immunglobulin (VIG) azonban alkalmazható a fertőzöttek kezelésére.

Majmoktól származik?
A majomhimlő első nem emberi esetét 1958-ban fedezték fel, amikor laboratóriumi majmoknál két, himlőszerű betegség kitörése történt. Innen származik a vírus neve. A majomhimlő természetes rezervoárja azonban még mindig ismeretlen, és az Egészségügyi Világszervezet feltételezése szerint a rágcsálók a legvalószínűbb forrás.

Forrás: 
interestingengineering.com

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

A vasban gazdag ételeket felgyorsítják a zsírégetést

A vas alapvető tápanyag az általános egészségünk és a gyorsabb fogyás szempontjából. Sajnos körülbelül 10 millió amerikai szenved vashiányban - köztük 5 millióan vashiányos vérszegénységben. A vérszegénység olyan tünetekkel jár, mint ingerlékenység, súlyos fáradtság, fejfájás, szapora szívverés, általános gyengeség, sőt hajhullás.

Hogyan szedjük ki a kullancsot?

A jó idő beköszöntével egyre többen keresik fel a természetet. Ilyenkor a kirándulók, túrázók, kutyasétáltatók könnyen egy szorosan kötődő „baráttal” lehetnek gazdagabbak hazatértükkor, a kullanccsal. Ezekről a pókszabásúakról kért általános tájékoztatást az Ökológiai Kutatóközpont munkatársaitól Bányavölgyi Donáta, az AgroTime műsorvezetője.

Az Állategészségügyi Világszervezet támogatja a madárinfluenza elleni védőoltást

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) azt tanácsolja a kormánynak, hogy a világszerte több százmillió madarat elpusztító és emlősöket megfertőző madárinfluenza elleni védettséget szorgalmazza, hogy ezzel megakadályozza a vírus lehetséges világjárvánnyá alakulását.

Alacsony zsír vagy alacsony szénhidrát: melyik a jobb?

Ha egészségesebb életmódra szeretnénk váltani, valószínűleg hallottunk már az alacsony zsírtartalmú és a szénhidrátcsökkentett étrendekről.

Felső élelmiszer-árkorlát önkéntes alkalmazásáról tárgyal a brit kormány a szupermarketekkel

Egyes alapvető élelmiszerek felső árkorlátjának önkéntes alkalmazásáról tárgyal a brit kormány a szupermarket-hálózatokkal a több mint négy évtizede nem mért ütemű élelmiszer-drágulás megfékezése végett.

Komoly potenciál van a gyógynövény ágazatban

A magyar gyógynövények iránt nagy a kereslet, az ágazatban jelentős a fejlődési potenciál – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács.

Így ugorhatunk ki a hízás-fogyás ördögi köréből

A hipotalamusznak fontos szerepe van a testtömeg-szabályozásban, gondolhatnánk, hogy nincs sok esélyünk vele szemben, pedig van.

Párizsban a legmagasabb a hőség okozta halálozási arány Európában

A francia fővárosban nagyobb valószínűséggel halnak meg a magas hőmérséklet következtében, mint 854 másik európai városban. Egy tudományos kutatás szerint a párizsi lakosok más európai városokhoz képest a legnagyobb kockázatnak vannak kitéve a hőség okozta halálozásra.

9 szénhidrát, amelyekre szükségünk van az étrendünkben

Bár a szénhidrátoknak rossz híre van, amiért túl gyorsan megemelik a vércukorszintet, nem minden szénhidrát egyforma. Míg a finomított szénhidrátokban és hozzáadott cukorban gazdag étrend összefüggésbe hozható a betegségek, köztük a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegségek fokozott kockázatával, néhány szénhidrátban gazdag élelmiszer hihetetlenül tápláló, és megvédheti az egészséget.

A denevér rejtheti a megoldást az öregedés ellen

A denevérek segítenek a kártevők elleni védekezésben, a növények beporzásában és a magvak terjesztésében. Egy új kutatás szerint azonban a denevérek lehetnek a kulcsa a további gyulladások és az időskori betegségek terápiájának.