Ez a molyféle eddig 3 milliárd dolláros veszteséget okozott az afrikai mezőgazdaságnak az elmúlt három évben. Néhány hónappal ezelőtt Indiából került elő, mostanra pedig Kínát is elérte.
A múlt héten egy bangkoki tanácskozáson több mezőgazdasági szakértő is részt vett a kártevő elleni akciótervek kidolgozásában. Az ugyanis
bizonyított, hogy az őszi sereghernyót (Spodoptera frugiperda) nem lehet kiírtani.
A rovar lárvaállapotban elsősorban kukoricában okoz jelentős károkat, de több, mint 80 tápnövénye ismert, beleértve olyan fontos gazdasági növényeket, mint a rizs, a cirok, a gyapot, és több zöldségféle.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által szervezett három napos találkozójának apropóját a falánk kártevő miatti növekvő aggodalom adta, mondta el Kundhavi Kadiresan, a szervezet főigazgató-helyettese.
Alapvető tudnivalók az őszi sereghernyóról:
|
„Együtt kell dolgozunk, mivel ez a kártevő nem tiszteli a nemzetközi határokat, veszélyt jelent az élelmiszerbiztonságra, a bel- és külkereskedelemre, és természetesen a kisebb gazdaságokra is, ahol egyszer csak arra ébredhetnek, hogy a fő bevételi forrásukat jelentő terményt megtámadták.” – mondta a találkozó előtt.
Ahogy korábban is írtunk róla, az őszi sereghernyó egy amerikai faj, mely az elmúlt években kiszabadult a világba. Először 2016-ban Afrikában jelent meg, ahol hihetetlen gyorsasággal terjedt szét a szub-szaharai övezetben. Innen került Ázsiába, ahol először 2018 közepén jelentették a dél-indiai Karnataka államból.
Nem beszélve a szelekről, melyek még messzebb sodorhatják az apró kártevőt. 2019 elejére már bizonyítottam megjelent Sri Lankán, Bangladeshben, Myanmarban, Tájföldön és Kína Yunnan tartományában.
A kártevő elleni védekezés eszközei között szerepel egy monitoring hálózat felállítása, amivel megfigyelik a terjedését, illetve tanácsokat adnak, hogyan lehet csökkenteni a termésveszteségeket.
Erre jó példa az afrikai gazdák küzdelme, hiszen 2016-ban Nigériában először kerültek szembe ezzel a különösen kártékony fajjal.
„A konferencián főleg az információ átadásának fontosságát hangsúlyozták az országok és a régiók között” – mondta Marjon Fredrix, a FAO mezőgazdasági tisztviselője a Telegraph-nak.
A növényvédelmi szerek alkalmazása mellett a gazdák csökkenthetik a veszteségeket úgy is, hogy többféle növényt ültetnek, köztük olyanokat, melyek riasztják ezt a kártevőt. Kézzel is el lehet pusztítani a hernyókat, vagy bevethetik az őszi sereghernyók természetes ellenségeit és parazitáit is.