youtube://v/LjrLaYNoj28
Az intézmény működése az első világháború alatt szünetelt, majd 1921–1945. között Magyar Királyi Szőlészeti és Borászati Szakiskolának nevezték, amit ’46-’47-es tanévben Állami Szőlészeti és Borászati Szakiskolára kereszteltek át. 1967 decemberében az iskola felvette a jelenleg is a nevében szereplő borásztudós és pedagógus, dr. Soós István nevét, 1998-ban pedig már véglegesítve Soós István Borászati Technikum és Szakképző Iskolaként működik az intézmény.
Iskola
Az iskola képzéseit a 2020-as Szakképzés 4.0 átalakítás is érintette. Eszerint jelenleg bor- és pezsgőgyártó technikusokat, valamint szőlész-borászokat képeznek.
– Az öt tanéves bor- és pezsgőgyártó technikum elvégzése emeltszintű érettségit ad a diákoknak, míg a szőlész-borász képzés hároméves, amely során élelmiszeripari alapképzésben részesülnek a tanulók, és főként pincészeteknél, valamint élelmiszeripari laboratóriumokban tudnak elhelyezkedni – ismerteti Chikány Henrietta iskolaigazgató.
– A borászati képzés a fiatalok körében nem annyira népszerű, mint a felnőtteknél. A jelentkezési szám évről évre csökken, de remélhetőleg a tavaly bevezetett új képzési forma visszacsábítja a fiatalokat. De még vonzóbbá lehetne tenni az agráriumot a pályaválasztók számára további pályázati lehetőségekkel – véli az igazgató.
Tangazdaság
A Budafok Ó-hegy Udvari dűlőben elterülő tangazdaság az 1950-es évek elején került az iskola kezelésébe.
Budapest belterületén ekkora kiterjedésű művelt üzemi szőlő nincs, mint az iskola tangazdasági területe.
– A tangazdaságban a gyakorlati képzés során a diákok elsajátíthatják a szőlőművelés szakmai technikáit a metszéstől egészen a szüretig, a borkészítés fortélyait, emellett pedig szakmai bemutatókat is tartunk. Olyan fajtákat kívánunk bemutatni, amely a magyar hagyományos borkészítésnek a sajátjai, de az új divatos fajták közül is szeretnénk jó néhányat ismertetni – mondja Orbán Gergely igazgatóhelyettes.
A tanulók által helyben feldolgozott szőlőt az iskola borként kimérve vagy palackozva értékesíti.
– Az iskola és a borászat iránt a fiatalok érdeklődése érdekes tendenciát mutat.
A felnőttképzés kapcsán nincs panaszkodni valónk, gyakorlatilag nem tudunk elegendő képzést biztosítani számukra, de tervezünk részképzéseket is indítani, mint vincellérképzést, borászképzést, de gondolkodunk a pálinkafőzés elindításán is, hogy kiszolgálhassuk a piaci igényeket.