A napenergia-termelés növekedése környezetvédelmi előnyökkel jár, de ennek ára a mezőgazdasági termelés csökkenése lehet. Ezért egyre nagyobb az érdeklődés az iránt, hogy megtalálják a mezőgazdasági és a napenergia-termelés egy helyen történő kombinálásának módját. Todd Schmit, a Carnell Egyetem agrárgazdaságtanának docense számára ez annyit jelent, hogy elő kell hozni a juhokat.

Miért pont juhok?
Jelenleg nem sok bárány- és birkahúst termelnek az Egyesült Államokban. Az USDA szerint a hús több mint felét Új-Zélandról és Ausztráliából importálják.
Schmit megjegyezte, hogy bár az Egyesült Államokban jelenleg nem fogyasztanak sok juhhúst, a hazai piac növekszik. Az USA-ban történő állattenyésztés a helyi gazdaságokat is erősítheti.
A juhok több okból is kiválóan alkalmasak a napelemes gazdaságok legeltetésére. Egyrészt alacsonyabbak, mint a tehenek és a lovak. Emellett a legtöbb takarmányfélét megeszik, ami segít kordában tartani a növények növekedését. A kecskék viszont szinte mindent megrágnak, ami a napelemes farmokon némi kockázatot jelent.
„A tehenek és a lovak túl nagyok, így kárt okozhatnak, ha a panelekhez dörgölőzve vakaróznak” – mondta Schmit. „A kecskék megeszik a vezetékeket, a juhok nem. Gondoljunk csak bele… a birkák tökéletes köztes megoldásnak számítanak.”

Új hajnal a juhászok számára
Schmit nemrégiben három évre 500 000 dolláros támogatást kapott (egyik felét a Cornelltől, másik felét az USDA-tól).
A projekt címe: „Új hajnal a juhászok számára: Legelő juhok közüzemi méretű napelemes rendszerek alatt.” Schmit együttműködést kötött különböző gazdálkodókkal, napenergia-ipari szakemberekkel és az ASGA nonprofit szervezettel, ami összekapcsolja a juhtenyésztőket a napenergia-termelőkkel. A folyamat során a jelenlegi és leendő gazdálkodókkal tárgyalásokat folytatnak a közös igényeikről és céljaikról, valamint a szervezetre vonatkozó közös elképzeléseikről.
Az, hogy milyen formában és milyen szolgáltatásokat fog nyújtani a szervezet, még meghatározásra vár. Schmit szerint a napenergia-üzemeltetők általában inkább csak egyetlen szervezettel szeretnének üzletelni, mint több farmmal. A szervezet tehát egyfajta kapcsolattartó pont lehetne közöttük és a juhászok között. A gazdák közötti konszenzus elérése azonban időbe telik.

Az ASGA társalapítója, Lexie Hain elmondta, hogy az üzleti szövetkezet biológiai biztonsági protokollokat hozhatna létre. Ha a különböző gazdaságokból származó juhok keverednek, akkor potenciálisan betegségeket terjeszthetnek, ami olyan probléma, amellyel szintén foglalkozni kell. A szervezet akár egy olcsóbb biztosítást is ki tudna alkudni, és segítene a szállítással kapcsolatos részletek tisztázásában.
Az ASGA hivatalosan csak 2019-ben indult, de tavaly februárban már 246 tagja volt, akik különböző napenergia- és juhászati szakemberekből álltak. „Úgy gondolom, hogy nagy az érdeklődés iránta, és hatalmas lehetőség rejlik benne” – közölte.