Lapunk már majdnem két éve számolt be arról a koronavírus ellen javasolt protokollról, melyben propolisz is található. (Lásd: Propolisz, méhméreg és egy antibiotikum a koronavírus ellen?)
Mivel a méhek által gyűjtött propolisz különböző összetételű lehet, a propolisz addig nyilvánvalóan nem fog bekerülni az általános klinikai használatba, ameddig meghatározott hatóanyagainak jelenlétét egy gyártó egy készítményben nem garantálja, illetve ameddig a fejlesztendő készítmény nem ment át a gyógyszergyártás kísérleti fázisain.
Most egy közelmúltban végzett propoliszhoz kapcsolódó vizsgálatot szeretnénk röviden ismertetni, melyről a Bienen-Nachrichten számol be, és mely véleményünk szerint jelentős lendületet adhat e méhtermék további kutatásának és a propolisz alapú gyógyászati készítmények fejlesztésének.
Török kutatók nemrégiben megvizsgálták a propolisz flavonoidjainak kötési energiáját, mellyel azok az ACE2 receptorokhoz kapcsolódnak. Ezek a flavonoidok konkurenciát jelenthetnek egyes vírusok számára.
Az ACE2 (enzim) részt vesz a szív funkcióinak szabályozásában és egyes koronavírusok, köztük a SARS-CoV-2, hozzákapcsolódnak, hogy behatoljanak az emberi sejtekbe.
Tíz propoliszban található flavonoid (kávésav, kávésav fenetil–észter , chrysin, galangin, myricetin, rutin, hesperitin, pinocembrin, luteolin és quercetin) kapcsolódási állandóját határozták meg és az AutoDock 4.2-es molekula szimulációs szoftverrel modellezték az ACE2-hoz való kapcsolódásukat.
A propolisz tinktúrát 10 gramm – 20°C-ra lehűtött propoliszból készítették, melyet porrá őrölték és 100 milliliter 70%-os etanolhoz adtak, majd 24 órán keresztül szobahőmérsékleten kevertek és leszűrtek.
Az eredmények azt mutatják, hogy a kromatográfiás eljárással vizsgált molekulák között a rutin rendelkezik a legmagasabb kötési energiával (8.04 kcal/mol), utána a myricetin, querecetin, majd a kávésav fenetil–észter és hesperin kovetkezett.
Összefoglalva: az eredmény azt mutatja hogy az etanolban oldott propolisz flavonoidjai közül több is hozzákapcsolódhat az ACE2-es receptorokhoz. Ezért ez a természetes méhtermék segítség lehet a Covid-19 megelőzésében.
Az eredményeket természetesen további in vivo kísérleteknek illetve klinikai vizsgálatoknak is meg kell erősítenie.
Természetgyógyászati termékként a propolisztinktúra kapható méhészeknél vagy gyógyszertárakban.
Ajánljuk még:
Bőr- és fejbőrgombák ellen propolisztinktúra
A tanulmány teljes egészében itt olvasható:
Aliyazıcıoglu R, Sahin H, Erturk O, Ulusoy E, Kolayli S (2013) Properties of phenolic composition and biological activity of propolis from Turkey. Int J Food Prop 16(2):277–287. https://doi.org/10.1080/10942912.2010.551312