
Korábban az Egyesült Államok elzárkózott a vakcináktól, attól tartva, hogy az importőrök betiltják az amerikai baromfiszállítmányokat, mert nem tudják megkülönböztetni a fertőzött madarakat a beoltottaktól. Az Egyesült Államok a világ második legnagyobb baromfihús-exportőre és jelentős tojástermelő is, az export értéke 2020-ban elérte a 4,2 milliárd dollárt.
Az USDA mezőgazdasági kutatószolgálata azonban vizsgálja egy olyan vakcina lehetőségét, amely megkülönböztethető a baromfira terjedő „vad típusú” vírustól - mondta Rosemary Sifford főállatorvos egy interjúban.
"Határozottan úgy érezzük, hogy ha ki tudnánk fejleszteni egy ilyen vakcinát, az kevésbé lenne hatással a kereskedelemre" - mondta Sifford. A kutatók becslése szerint legkevesebb kilenc hónapig tartana a kifejlesztése.
A madárinfluenza Észak-Amerikán kívül Európában és Ázsiában is terjed a baromfiállományban, és Sifford szerint az USDA más országokkal együtt dolgozik a vakcinákra vonatkozó lehetőségeken.

- mondta Sumner.
A Nébih tájékoztatója szerint a baromfiállományok és egyéb madarak madárinfluenza elleni védőoltása Magyarországon tilos. Ennek oka az, hogy a védőoltás adta részleges védelem mellett a madárinfluenza vírusa hosszan fennmaradhat a baromfiállományokban, lehetőséget teremtve a vírus antigén-szerkezetbeli és genetikai módosulására, veszélyesebb törzsek kialakulására. Ezen felül a vakcinázott állatok jelenléte a betegség esetleges megjelenésekor diagnosztikai nehézséget jelent.