0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 3.

Nincs a helyzetünkben semmi, amit ne lehetne jobbá tenni

Egy-egy időjárásváltozás nyomán, a sekély vízben felhalmozódó gázok miatt szinte egyszerre sóhajtanak fel a dunántúli halgazdaságok: „Nálad mennyi döglött meg?” A szárazság természeti csapás, amiben az ágazat egy része el fog vérezni – mondta el Lévai Ferenc, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet szóvivője, az Aranyponty Zrt. tulajdonosa.

A hazai halastavak felét érinti súlyosan a szárazság, elsősorban a Dunántúlon. Mintegy száz hektáron már üresen állnak a tavaink, de a többi esetében sem sokkal jobb a helyzet.

A tavasszal 60-70 százalékra feltöltött tavakból több mint 50 centiméter hiányzik a vízpárolgási veszteség miatt. Jó részüket kényszerhalászni kellett, a maradék halállományban pedig a feldúsult madárállomány okoz óriási károkat.

Mivel a vízi ragadozómadarak száma nem lett kevesebb, de a vízfelület igen, amit elérnek, azt kifalják, tovább rontva a halak túlélési és gyarapodási esélyeit, hiszen a vízszintcsökkenés miatt nincs elegendő búvóhelyük.

Ha a vízhiány, a termőterületek zsugorodása és a madárkár nem jelentene elég bajt az ágazat számára, a takarmányozás költségei is megduplázódtak, amely a kevés víz miatt egyébként is rosszul hasznosul. A szakember szerint jó, ha ősszel el tudják látni a horgászegyesületeket, karácsonykor pedig „a kötelező halforgalmat”, hiszen rengeteget dolgoztak a halfogyasztás népszerűsítésért, de a tavaszt illetően vannak kétségei. A belföldi piac kielégítése az elsődleges céljuk. Szeretnének helyt állni a hazai termelés harmadát kihelyező, mintegy 800 ezer horgászt összefogó egyesületek felé, de kivitelre nagy valószínűséggel nem fog maradni.

Pedig egész Európában hasonló a helyzet. Román és horvát kereskedők már jelentkeztek több száz tonnás lekötések érdekében:

„Árról nem nagyon volt szó, csak, hogy van-e halunk, de sajnos, nem lesz miből exportálnunk.”

A szeptember az utolsó hónap, amikor még növekedésben vannak a halak, de nincs sok esélye, hogy számottevően javulni fog a vízellátási helyzet, a takarmányról már nem is beszélve. Lévai Ferenc szerint a népszerű sláger szövege illik most az ágazatra: „Nincs a helyzetünkben semmi, amit ne lehetne kissé, vagy inkább nagyságrendekkel jobbá tenni.”

Saját Fejér megyei halastavainak felénél 50 százalék alatti a vízszint, a megelőző héten tíz tonnás halpusztulást kellett elkönyvelnie, de egy-egy időjárásváltozás nyomán, a sekély vízben felhalmozódó gázok miatt szinte egyszerre sóhajtanak fel a dunántúli halgazdaságok: „Nálad mennyi döglött meg?” A szárazság természeti csapás, amiben az ágazat egy része el fog vérezni. A legnagyobb bajban azok a kisebb családi gazdaságok vannak, amelyek csak a haltenyésztésre alapozták a megélhetésüket.

Romániában már számos halastavat beszántottak, mivel a növénytermesztéssel ellentétben ezekre nincs területalapú támogatás, biztosítás, illetve kompenzáció. A hazai halászati szakmaközi szervezet igyekszik mindent megtenni, hogy itthon ne ez legyen a halastavak sorsa: „Minden létező fórumon megszólalunk, de konkrét ígérvényünk egyelőre semmire nincs.”

Az Aranyponty rétimajori telephelyéhez közeli Százhalombattán egyelőre semmilyen problémát nem okozott az aszály miatti párolgás és az alacsony vízállás.

A Benta Tavak üzemeltetője azt mondta, minden horgásztavuk tele van, mivel a Benta-patak megfelelően táplálja őket.

Szerencsésnek érzi magát a Bács-Kiskun megyei Wakin Tavi Díszhaltenyészet tulajdonosa, Ilyés Balázs is, mivel soltszentimrei halastavait a Dunavölgyi-főcsatorna táplálja vízzel. Töltésüket nem a gravitáció, hanem szivattyúk végzik.

Más kérdés, hogy ezeknek az üzemeltetése már eddig is évi több millió forintba került, és a tógazda egyelőre nem tudja, mennyire fog megugrani az áramszámlája szeptembertől. Vállalkozóként kétéves szerződéseket kap az MVM-től. Az aktuális kontraktus 2023. december 31-ig garantálja számára a jelenlegi tarifát. Legalábbis elvileg, mert nem lehet tudni, mire hivatkozva dönthet úgy a szolgáltató, hogy mégis emel. „Hallottam olyat, hogy a mikró vállalkozások díja nem fog változni, de olyat is, hogy a három-, illetve hatszorosára fog nőni.

Ennyit biztosan nem lehet kigazdálkodni. Akkor tönkre fogunk menni.”

Érvényesíteni kell az árakban a költségek drasztikus emelkedését, ha fenn akarjuk tartani a gazdaságunkat – mondta el az Akasztói Szikiponty halászati konzorcium egyik tulajdonosa, Szabó József.

Míg tavaly ilyenkor 850 forint volt az élő ponty nettó tóparti – vagyis nagykereskedelmi – ára, most 1300 forintért adják, a kiskereskedelmi ára pedig 1300-ról 1850-1900 forintra emelkedett. Ennek a fő oka a takarmány volt, amit szinte az előző évi ár duplájáért tudtak beszerezni, de amit maguk termeltek, annak a költsége is 60-70 százalékkal nőtt.

Ha azt is beleszámoljuk, hogy az aszály miatt mennyivel gyengébb lett a termés, megduplázódtak a takarmánytermelési költségek.

Most pedig azzal kell szembenézniük, hogy a villamos energiáért is jelentősen többet kell majd fizetniük. Mivel a csapadék hiányzott idén, többet kellett szivattyúzniuk, de a Kiskunsági-főcsatorna biztosította a 300 hektáros tófelület vízellátását, amit a kútból táplált intenzív szürkeharcsa-telepük elfolyóvizével is kiegészítenek.

A konzorciumot családon belül négy gazda alkotja. Termékük, az Akasztói szikiponty 2000-ben európai uniós eredetvédettséget kapott, 2016-ban pedig a Magyar Gasztronómiai Szövetség Aranyszalag minősítésében részesült.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu