Itt az ősz és elkezdhetjük a zárókezeléseket. Ősszel, ha tehetem, tejsavoldattal kezelek. Ez az eljárás kevés méhcsaláddal rendelkező méhészeknek javasolt (5-45 méhcsalád), de profi méhészek is megfelelő időbeosztással, segítséggel kivitelezhetik. Kaptáranként 5-7 percet vesz igénybe. Hatékonysága 95-%-ék körüli.
A tejsavas őszi atkakezelés feltételei:
- Lehetőleg fiasmentes időszak (A családokat, ahol még van fias, jelölöm és azokra még télen csurgatok oxált vagy tavasszal már korán megkapják a timol csíkokat);
- Enyhe idő, 10 fok C fölött legyen legalább egy hétig előreláthatóan;
- Ha valamelyik család fürtben van már, azt ne háborgassuk.
Ez a módszer természetesen szintén csak akkor lesz hatékony, ha egész évben tettem az atkák ellen és van egy jó atkairtási egész éves eljárásrendem/protokollom. Hogy mi is az atkairtási eljárásrend azt ezen a linken nézheted meg: katt ide.
A tejsav spricceléssel való bejuttatásának az előnyei:
- magas fokú hatékonyság;
- nem kerül bele a mézbe, nagyon hamar lebomlik;
- egyúttal a fészket még rendezni tudjuk, ha a család jó idő esetén még nincs fürtben; a család állapotát mézkészletét fel tudjuk mérni; egyúttal szűkíthetjük a fészket, esetleg mézes kereteket adhatunk be, ha szükséges. Legyengült, anyátlan családokat megszüntethetjük, stb.;
- a tejsavoldat nem károsítja a méheket a hangyasavval és az oxálsavval ellentétben.;
- biztonságos, nincs szüksége a méhésznek különösebb védőfelszerelésekre, csak gumikesztyűre.
Hátrányok:
- a tejsav oldat csak 3-5 napig hat, bár az atkák 5-7 napig, de akár 2-3 hétig is potyoghatnak utána;
- ősszel nem mindig tudjuk kivárni a fiasmentes időszakot vagy az egy hét enyhe időt, bár az utóbbival az elmúlt években nem volt gond;
- más eljárásokhoz képest viszonylag hosszabb ideig tart (5-7 perc kaptáranként.);
- a tejsavoldat degradálódás, szennyeződés esetén nem hat (ezt fokozatosan szükséges ellenőrizni!)
Hozzávalók:
- Egy jó virágspriccelő, permetező;
- Frissen beszerzett tejsav ne használjunk régi tejsavat, vagy még korábban megkevert oldatot;
- Kaptáranként kb. 15 ml tiszta tejsavval (80-95%-os) számoljunk, melyből, 55-60 ml vizes oldat lesz;
- Gumikesztyű.
Előkészület:
- A zárókezelés idejének megtervezése: időjárás előrejelzés figyelése, megbízható meteorológiai oldalon, például ilyen az yr.no, akkorra tervezzük, amikor legalább 5-6 napig 10 fok fölötti átlaghőmérséklet várható.
- Tejsav beszerzése biztos helyről, például gyógyszertárból, laborellátóból. Lehetőleg közvetlenül a bevitel előtt!
- A tejsavat 1:3 arányban hígítjuk desztillált vízzel közvetlenül a bevitel előtt, így egy kb. 18-23 százalékos oldatot kapunk.
Az eljárás menete:
Kiveszünk egy lépet a fészekből és azt a keretbakra vagy a kaptár mellé helyezzük. Ezután egyenként kiemeljük a lépeket, melyeken a méheket mindkét oldalon alaposan bespricceljük, és vissza is helyezzük őket.
Most ősszel már nem szükséges figyelnünk arra, hogy ne érje a nyitott fiast a szer.
Ha nyáron alkalmazzuk a teljes lép spriccelését, akkor viszont erre odafigyelünk, és kissé fentről lefele spriccelünk, hogy ne érjük telibe a nyitott fiasítást.
Kb. kaptáranként 45-60 ml oldatot fogunk így felhasználni. Végül a lépeket visszatoljuk a helyükre és az elején kiemelt lépet is bespricceljük a visszahelyezés előtt.
Ellenőrzés:
A beolajozott higiénikus aljon 2-3 nap múlva ellenőrizzük az atkapotyogást legalább három kaptárban. Erősebb családok esetén akár atkalemosást is végezhetünk a spriccelés után 1-3 héttel! Közepes vagy gyenge családoknál ez a már a télbe induló generáción nem ajánlott. Ha nem hatott a szer, akkor egy oxálcsurgatást tervezzünk tél elejére. Ha hatott, ne terheljük más szerrel is a méheket.
A módszerről egy videót itt nézhetsz meg: kattints ide!
Ajánljuk még:
Mit tartalmaz a legjobban teljesítő méhtakarmány?