0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Nálunk is élnek farkasok

A nagyragadozók közül a farkas hazánkban még mindig ritka, de állománya növekszik, főként az Északi-középhegység erdeiben él.

Újra növekszik az állománya

Fotó: Surányi Linda, Budakeszi Vadaspark

Eredetileg egész Európában elterjedt faj volt, de a legtöbb nyugat- és közép-európai országban összeomlott az állománya, és eltűnt a 20. század közepére. Ezt részben az élőhely szűkülése okozta, illetve az, hogy állami támogatással, minden lehetséges eszközt felhasználva üldözték. Az elmúlt évtizedekben viszont újra növekedett az állománya és az elterjedési területe mindenhol, ami a faj kiváló alkalmazkodóképességének, az üldözés megszűnésének, és a farkas számára alkalmas élőhelyek bővülésének az eredménye.

Ahogyan nálunk is, növekedett az erdőterületek nagysága, nőtt a táplálékkínálat (nagyvadfajállomány), és csökkent a vidéki területek lakossága.

A farkas tehát részben alkalmazkodott az ember által kialakított új élőhelyi szerkezethez, rendszerhez, és egyben kiválóan kihasználta a számára kedvező változásokat, amiket csak erősítettek a vadászatot korlátozó passzív védelmi intézkedések, mint a vadászidény meghatározása, a vadászathoz-elejtéshez használható eszközök szabályozása, a kvóták bevezetése, vagy éppen a teljes védelem kihirdetése.

Forrás: A Mi Erdőnk

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: