
Fotó: Michael Rivera
Ez az elképzelés áll egy új projekt mögött, amelyet Michael Rivera, a CU Boulder ATLAS Intézetének és Számítástudományi Tanszékének adjunktusa vezet. Ő és kollégái kifejlesztettek egy olyan módszert, amellyel tárgyak széles skáláját lehet 3D-ben kinyomtatni egy olyan paszta segítségével, amely teljes egészében régi kávézaccból, vízből és néhány más fenntartható összetevőből áll – számol be az innovációról a TechXplore portál.
„A kávézaccból rengeteg mindent el lehet készíteni” – mondta Rivera. „És amikor már nem kell, visszadobhatod a darálóba, és a kávézaccot ismét fel lehet használni a nyomtatáshoz.”
A csoport az Association for Computing Machinery’s Designing Interactive Systems konferencián mutatta be eredményeit Pittsburghben (USA).
Rivera számára a projekt része annak a küldetésének, hogy a 3D nyomtatást fenntarthatóbbá tegye – lehetővé téve a művészek, tervezők, mérnökök és mások számára, hogy gyorsan készítsenek kézzel fogható prototípusokat és háztartási tárgyakat anélkül, hogy a hulladéklerakók tartalmát növelnék.
A jó ötletekhez nem árt egy kis koffein
Amikor Rivera a Carnegie Mellon Egyetem végzős hallgatója volt, gyakran dolgozott egy pittsburghi kávézóban ülve, az Arriviste Coffee Roastersben. A kávézó egy helyi csoporttal kötött szerződést, akik elszállították és komposztálták a keletkezett kávézaccot. Ez a rendszer azonban a COVID-19 járvány idején leállt, a hulladék pedig kezdett felhalmozódni.
„A tulajdonos azt mondta nekem: >Nem tudom, mit csináljak vele. Ezért egyszerűen kidobom<” – mondta Rivera, aki 2022-ben csatlakozott a CU Boulderhez posztdoktori kutatóként. „Ránéztem a zaccra, és azt mondtam: ‘Talán tudnék vele kezdeni valamit’.”
Rivera elmagyarázta, hogy
„Ha a hulladéklerakóba dobjuk, ahová a PLA nagy része kerül, akár 1000 évig is eltarthat, amíg lebomlik” – mondta Rivera.
Rájött, hogy egyszerre több problémát is meg tud oldani: csökkentheti a műanyaghulladék mennyiségét, új felhasználási módot adhat a kávézaccnak, és közben élvezheti a meleg kávét.
A zacc ünnepe
A csapat módszere nagyon egyszerű:
„Nagyjából a mogyoróvaj állagára törekszünk” – mondta Rivera.
Ezt a trutymót nem lehet közvetlenül a 3D nyomtatóba tölteni, némi előkészületre van szükség. A nyomtatóhoz műanyag csöveket és a kávézacc-pasztával töltött fecskendőt kell hozzáadni.
„Számtalan felhasználásra alkalmas tárgyat készítettünk” – mondta Rivera. Hozzátette, hogy többet elejtettek ezek közül, de egynek sem esett baja. Többféle hétköznapi tárgyat lehet belőlük készíteni, például a savanyú közeget kedvelő növények számára ültetőedényt. Emellett a keveréket aktív szénnel dúsítva elektronikai alkatrészeket nyomtatására is alkalmasak, melyek vezetik az áramot.
Rivera szerint azonban a kávézaccal való nyomtatás nem fog széles körben elterjedt gyakorlattá válni. Azonban ez a projekt egy lépés más fenntartható 3D nyomtatási anyagok felfedezése felé, amelyek egy napon felválthatják a műanyagokat.