Mi is az a Carbon Farming, és a karbon kreditet miért nevezhetjük a leginkább környezettudatos „terménynek”? Ezekre a kérdésekre is választ adott John Barry, az Agreena ApS senior sales menedzsere a Sustainable World 2023 Konferencián.

fotó: Portfolio
Az előadó kiemelte, hogy a mezőgazdasági termelés fenntarthatósága a klímaváltozás fékezésének kulcseleme, ugyanis az éves globális ÜHG kibocsátás mintegy 30%-a a mezőgazdasági termelés során szabadul fel (elsősorban dinitrogén-oxid formájában).
Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) a rendelkezésre álló adatok alapján kijelentette, hogy 2030-ig 43 százalékkal kell az üvegházhatású gázok kibocsátását csökkentenünk, ha meg akarjuk állítani a bolygónk pusztító felmelegedését, és az agrárium biztosítani tudja az egyre gyarapodó emberiség élelmezését is.

fotó: mmg archív
Az ENSZ becslései szerint azonban a világ mezőgazdasági területeinek mintegy 40 százaléka degradálódott, így nem köt meg annyi szenet, mint az egészséges talaj, és persze a mezőgazdasági gyakorlat sem fenntartható.
Az európai gazdaságokat például egyre inkább sújtja az aszály, amely veszélyezteti a terméshozamokat, a vidéki közösségeket és a nemzeti élelmiszer-önellátást is.

fotó: mmg/Gábor László
A regeneratív mezőgazdaság azonban jelenleg nem fejlődik elég gyorsan – hangsúlyozta John Barry. A talajjavító gazdálkodásra való áttérés ugyanis a folyamat elején szinte biztosan pénzügyi visszaesést okoz a gazdaságban – különösen, hogy az átálláshoz pénzügyi támogatások, hitelek nemigen érhetők el.
Az Agreena közvetítő szerepet játszik a karbonkredit termelők és vásárlóik között. Jelenleg 18 európai ország vesz részt a talajszén-programjában, köztük Magyarország is, és összesen közel 1000 farm tért már át a regeneratív mezőgazdasági gyakorlatra.