A globális felmelegedés a mezőgazdasági terméshozamok visszaesésével fenyeget, ez pedig érthető módon növeli a gazdálkodók aggodalmát. Újra és újra felmerül a kérdés, hogyan lehetne hatékonyabbá tenni a termelést, hogyan tudják a gazdák megőrizni erőforrásaikat, miközben védik a környezetet és az éghajlatot. A digitalizáció egészen bizonyosan hozzájárulhat ehhez. De vajon milyen irányba fejlődnek majd a technológiák a jövőben, és hogyan alkalmazzák ezeket a gyakorlatban?
A széles körű tájékoztatást tűzte zászlójára az Österreichische Hagelversicherung biztosítótársaság, ezért rendszeresen jelentkezik ingyenes, bárki által hozzáférhető webináriummal, amelynek keretén belül az adott témában jártas, nagy tapasztalattal rendelkező szakemberek tartanak előadásokat. Legutóbbi webináriumukban arra keresték a választ, hogyan hat a digitalizáció a növénytermesztésre.
A biztosítótársaság vezérigazgatója, Kurt Weinberger felidézte, miként képezi a digitalizáció a gazdálkodók mindennapjainak szerves részét.
De mely területeken alkalmazzák még a digitalizálást? Milyen irányba fejlődnek a technológiák a jövőben, és hogyan hasznosulnak a gyakorlatban? Ezeket a kérdéseket járták körbe a szakértők.
Legyen minél hatékonyabb
Martin Mössler 2016-os megalakulása óta az ESA Business Inkubációs Központ (BIC) és a Science Park Graz menedzsere, amely Ausztria legnagyobb és legrégibb high-tech műhelye. Egyedülálló környezetet teremtve figyelemre méltó sikereket értek el, hogy a startup űrtechnológiai vállalkozások Ausztriában jöjjenek létre és fejlődjenek. Eddig mintegy 60 startup vállalkozást támogatnak, amelyek közül sok a Föld megfigyelésével (EO) foglalkozik. A szakember úgy gondolja, hogy ennek épp a biztosítási terület lesz az egyik leggyorsabban fejlődő felhasználója.
A digitális eszközök számos vonzó lehetőséget nyitnak meg a menedzsment számára, a lehető legkisebbre csökkentik az átfedéseket, és automatizálhatják a feladatokat, például a terménykezelést.
A robotika a mezőgazdaságban egy izgalmas új terület, amely nagy lehetőségeket rejt magában, és olyan feladatokat is megkönnyít majd, mint a vetés, növényápolás vagy épp a betakarítás.
Klaus Steinmayr, a Steyr traktorokat gyártó és fejlesztő CNH Industrial Austria GmbH termékmenedzsere azt emelte ki, hogy lényegesen különbözik a mai és a korábbi mezőgazdaság, különösen, ha a pontosság, a hatékonyság, és a megtakarítási lehetőségek szempontjait nézzük.