Holisztikus gondolkodás
A Gut Hardegg családi vállalkozás története tíz nemzedékre nyúlik vissza. Jelenleg 2200 hektáron gazdálkodik, szőlőműveléssel, erdőgazdálkodással, szántóföldi növénytermesztéssel és állattenyésztéssel foglalkoznak. Maximilian Hardegg tulajdonos számára a munka középpontjában a minőségi ökoszisztéma megteremtése áll az énekesmadarak, de a rovarok és apróvadak számára is.
A szakember úgy véli, hogy a mezőgazdasági adminisztrációban a digitalizáció igen magas szintet ért el, míg az operatív felhasználásban, a területspecifikus növénytermesztés és az alkalmazási térképek területén még van hová fejlődni. Úgy véli, a mezőgazdasági bürokrácia hajlamos a túlszabályozásra, miközben elveszíti a tényleges célt: a természetbarát, környezetbarát mezőgazdaság megteremtését.
Az Innovation Farm nevet viselő konzorcium a digitalizálás terén szerzett szakértelmet használja fel arra, hogy új technológiák használatával még inkább környezetbarát legyen a mezőgazdaság. Modern műszaki fejlesztésekkel, termékek, koncepciók gyakorlati tesztelésével, optimalizálásával foglalkozik, és mindezt szakmai kommunikációra építi. Célja, hogy új műszaki megoldások előnyeit elérhetővé tegyék az osztrák mezőgazdaság számára, megkönnyítsék a gazdálkodók hozzáférését az új fejlesztésekhez.
A jövőben egyebek mellett a műholdadatok és a mesterséges intelligencia is segít a műtrágyák célzottabb kijuttatásában, a minél kevesebb növényvédő szer használatában és a vízkészletekkel való takarékoskodásban.
Támogatja a cégek kockázatkezelését
Marlene Tasser, a mezőgazdasági minisztérium szakembere szerint a digitális átalakulás és a digitális változás megállíthatatlanul halad előre, és kihívásokat, ugyanakkor nagy lehetőségeket és előnyöket is jelent a mezőgazdaság számára.
A digitalizálás a mezőgazdasági szakbiztosítónál is kiemelkedően fontos szerepet tölt be, fogalmazott Kurt Weinberger, legyen szó akár a biztosított gazdálkodók időjárási adatainak feldolgozásáról, akár a térinformatikai térképek, műholdadatok kárfelméréshez való felhasználásáról. Ha nem digitalizálta volna a biztosítótársaság teljes mértékben a kárbecslést, akkor nem tudnák évente átlagosan körülbelül 100 ezer parcella adatait összegyűjteni, és a kárbiztosítást akár két napon belül kifizetni. A legmodernebb űrtechnológia 2018 óta fontos szerepet játszik: az Európai Űrügynökség (ESA) műholdjai pásztázzák a földfelszínt, az adatokat pedig az Österreichische Hagelversicherung dolgozza fel.
Ez azért fontos a gazdálkodók számára, mert így sok esetben elkerülhetik, vagy legalábbis csökkenthetik a károk mértékét a különféle intézkedésekkel, például öntözéssel vagy korrigált műtrágya-kijuttatással stb. Ez az egyedülálló, műhold által támogatott mezőgazdasági monitoring eszköz, amelynek alapját a digitalizáció teremtette meg, így a gyakorlatban is támogatja a gazdaságokat a kockázatkezelésben.