Szinte minden hölgy hosszú, csillogó hajról álmodozik. Sokuk számára ez valóban csak álom, hiszen a temérdek kozmetikum ellenére sem tudják elérni a kívánt hatást.
Emögött az áll, hogy minden hajszál keratintartalmú sejtekből áll össze, ami nem más, mint egy fehérje, amely a haj mellett a bőr és a köröm felső, kemény rétegét is képezi. Ezeknek a sejteknek pedig ásványi anyagokra és vitaminokra van szükségük ahhoz, hogy hajunk minél ragyogóbb és egészségesebb legyen. Az NDTV megosztotta, mely ételek fogyasztását hálálja meg leginkább hajkoronánk.
Tojás
Mivel hajunkat fehérje építi fel, elengedhetetlen, hogy eleget fogyasszunk belőle annak érdekében, hogy minél gyorsabban egészségesre nőhessen. A tojásfogyasztás pedig az egyik legjobb módja a fehérjebevitelnek.
Spenót
Hajunk nagymértékben igényli a vasat. Ha valaki nem visz be eleget ebből a nyomelemből a szervezetébe, az egyebek között hajhullással is járhat. Vashiány esetében az oxigén illetve a tápanyagok nem tudnak megfelelően beépülni a hajhagymákba, ezáltal a hajszálak gyengévé válnak, a haj lassan nő. Ezt elkerülhetjük azzal, ha minél több spenótot és egyéb leveles zöldet fogyasztunk.
Citrusfélék
A vasfelszívódáshoz a szervezetnek szüksége van C-vitaminra, mely bevitelében nagy segítségünkre lehetnek a citrusfélék. A C-vitamin ráadásul a kollagéntermelésben is részt vesz, a kollagén pedig szerepet játszik a tápanyagok felszívódásában, ezáltal a hajnövekedés elősegítésében is.
Olajos magvak
Az Omega-3 zsírsavakban gazdag magvak segítenek belülről ápolni a hajszálakat. Mivel a szervezet ezeket az egészséges zsírokat önmagától nem tudja előállítani, táplálkozás útján kell bevinnünk őket. A mandula és a dió például magas Omega-3 tartalommal bír. Sőt, a lenmag is kitűnő zsírsavforrás, ezeket akár köztes étkezésként is fogyaszthatjuk.
Teljes kiőrlésű gabonák
A teljes kiőrlésű gabonafélék gazdagok cinkben, vasban, biotinban és egyéb B-vitaminokban. A biotin az aminosavakért, azaz fehérjetermelésért felelős, ezzel elősegítve a hajnövekedést.
Sárgarépa
Hajunk rendkívül gyorsan gyarapodó szövet, mely folyamathoz elengedhetetlen az A-vitamin. Ezt pedig olyan zöldségekkel tudjuk bevinni szervezetünkbe, mint például a sárgarépa. Az A-vitamin emellett elősegíti a fejbőr faggyútermelését, ami jó hatással van a hajtövekre, támogatva a hajnövekedést.
Avokádó
Az avokádó kitűnő forrása az E-vitaminnak és az egyszeresen telítetlen zsírsavaknak. Az E-vitamin fokozza a vérkeringést, továbbá segít megakadályozni a faggyúmirigy túltermelődését. Avokádót fogyaszthatunk reggelire pirítóssal vagy kipróbálhatjuk akár smoothie alapanyagaként is.