Ultrafeldolgozott élelmiszerek
A British Nutrition Foundation meghatározása szerint azokat az élelmiszereket nevezzük ultrafeldolgozottnak, amelyek amellett, hogy ipari feldolgozáson mentek keresztül, számos adalékanyagot tartalmaznak, úgy mint színezékeket, ízfokozókat, emulgeáló- és tartósítószereket, illetve rendkívül magas a zsír-, cukor-, és keményítőtartalmuk – írja a womenshealthmag.com.
Több, mint feldolgozott élelmiszer
Manapság a legtöbb élelmiszer, amit fogyasztunk, feldolgozottnak számít, mégis meg kell különböztetnünk az ultrafeldolgozott kategóriáját. A British Nutrition Foundation példája szerint feldolgozott élelmiszernek számít az a kenyér, amely mindössze gabonalisztet, vizet, sót és élesztőt tartalmaz, ha pedig már tartósítószert vagy színezéket is találunk az összetevői között, ultrafeldolgozottnak minősül.
Friss kutatások is bizonyítják
A szakértők úgy vélik, itt az idő, hogy ezek visszaszorítása érdekében az érintettek döntéseket hozzanak a politika színterén. Az Európai Kardiológusok Társasága (ESC) szokásos évi ülésén két új kutatással is alátámasztotta érvelését Amszterdamban.
A Sydney Egyetem kutatói 15 éven át követték 10 ezer nő egészségi állapotát. Ennek alapján azok, akik a legnagyobb mértékben fogyasztottak ultrafeldolgozott élelmiszereket, 39 százalékkal nagyobb eséllyel voltak kitéve a magas vérnyomás kockázatának, mint azon nőtársaik, akik a legkisebb mennyiségben vitték be az említett élelmiszereket.
A másik érv egy meta-analízise volt a Xi’an-i Katonai Orvosi Egyetem által közzétett kutatás eredményeinek, mely során több mint 325 ezer embert vizsgáltak. Azoknál, akiknek étrendje legnagyobb mennyiségben tartalmazott ultrafeldolgozott élelmiszereket, 24 százalékkal volt magasabb a szív-és érrendszeri betegségek kockázata, mint az alacsonyabb bevitelű csoport tagjainak esetében.
Ugyanakkor az ultrafeldolgozott élelmiszerek még azok egészségére is káros hatással voltak, akik csupán kis mennyiségben fogyasztották őket. A napi kalóriabevitel ultrafeldolgozott élelmiszerből való fedezésének mindössze 10 százalékos emelése ugyanis már 6 százalékkal növelte a szívroham kockázatát.
Dr Chris van Tulleken, a téma egyik legnevesebb szakembere, az „Ultra Processed People” című bestseller írója, így nyilatkozott a The Guardian újságírójának:
„Ezen két kutatás eredménye teljes mértékben összhangban áll a témában végzett számos korábbi kutatás eredményével, melyek alapján az ultrafeldolgozott élelmiszerek nagyban hozzájárulnak a szív-és érrendszeri megbetegedések kockázatának növeléséhez.
Mostanra már megannyi kutatás bizonyította, hogy ezek valójában rossz hatással vannak az emésztőrendszerre, az étvágyszabályozásra, a hormonháztartásra, és számtalan módon károsítják az érrendszert, éppen úgy, mint ahogy például a dohányzás is teszi.”
A kutatók arra kérik a döntéshozókat, tegyék meg a megfelelő lépéseket annak érdekében, hogy a fogyasztók könnyebben tudjanak egészséges élelmiszerhez jutni. Ameddig ez nem történik meg, a legfontosabbnak azt tartják, hogy igyekezzünk termelői alapanyagok felhasználásával, otthon készített ételeket fogyasztani a csomagolt készételek helyett.