A gyógyszervizsgálatok során számtalanszor tapasztalják, hogy a placebocsoport remekül teljesít, gyakran a résztvevők felének- háromnegyedének javulás áll be az állapotában. Nem ritka, hogy a placebo jobban teljesít a gyógyszernél, ami azt bizonyítja, hogy a hit ereje megváltoztatja a biológiát, ki- és bekapcsol géneket, újraaktivál vegyületeket.
Az agy gyógyszertára
Olyan esetekről is tudunk, hogy a páciensek egy álműtétet követően úgy érezték, hogy teljesen „meg lettek javítva”. Testünk tehát rendelkezik a gyógyhatású anyagok receptjével, de olyan körülmények közé kényszerítjük, ami lehetetlenné teszi, hogy megalkossa azokat, és meggyógyítsa önmagát.
Az orvosok jól ismerik a placebohatást, bizonyos esetekben be is vetik ezt a trükköt, általában, amikor nincs más, amit a betegnek adhatnának, vagy amikor pszichésnek vélik a problémát. Egy 2008-as felmérés szerint Amerikában az orvosok fele bevallottan ír fel placebót a pácienseinek.
A placebo mindig működik, csak néha félreértelmezik
Rendkívül tragikus történetek is felróhatók a nocebónak. Például annak a fiatalembernek az esete, aki rettegve beszélt az orvosának arról a „hagyományról”, hogy családjának férfitagjai generációk óta szívinfarktusban haltak meg 40 éves korukban. Nyilván azért fordult segítséghez, mert egyik része szerette volna elkerülni a korai halált, de a belső meggyőződése az volt, hogy a sorsa elől ő sem menekülhet. Nemsokkal a 40. születésnapja után meghalt, aminek az okát nem tudták megállapítani, mert a szíve és a többi szerve is jó állapotban volt. Olyan erős volt a hite, hogy a teste teljesítette a kívánságát. Valószínűleg néhány felmenője is hasonlóan járhatott.
Az érem két oldala
A placebo esetén pozitív dolgokban hiszünk (például: gyógyulás), a nocebo felülkerekedése idején pedig negatívban (betegség, halál). Akinél működik a placebo, annál működhet a nocebo is. Tehát megvannak a veszélyei. Az ember alapbeállítottsága nagyban befolyásolja, hogyan hat rá ez a folyamat. Az alapvetően optimistább, szilárdabb önbizalommal rendelkezőknél gyakoribb a placebo sikere, de ez a dolog bármelyik pillanatban az ellenkezőjére fordulhat. Az alacsony önbecsüléssel rendelkezők számára a placebo ugyanúgy hihetetlen és elfogadhatatlan, mint a pozitív megerősítésekkel való azonosulás. Ellenben a nocebós gondolatokra sokkal könnyebben rá tudnak hangolódni.
Mi döntjük el, miben hiszünk
A gyógyulás tekintetében teljesen mindegy, hogy milyen terápiás lehetőségekben hiszünk. Az egyéntől függ, hogy a gyógynövényekben bízik- e jobban vagy az orvosságokban. Az, hogy miben hiszünk attól függ, milyenek a meggyőződéseink, milyen tapasztalatokat szereztünk korábban, miben tudunk könnyebben megbízni, kinek a szavának hitelességére adunk.
Aki kockáztat, könnyen veszíthet
Ahogy megjelenik a kétely, mindennek vége. A kételkedés alattomosan ássa alá a gyógyulás tervét. Nagyon könnyű kételyt ébreszteni valakiben: elmesélni egy sikertelen történetet; megkérdőjelezni a gyógymódot vagy a gyógyulásban segítő személyét; elolvasni egy cikket, amiben más meglátásokra jutottak a betegség kezelésével vagy a kimenetelével kapcsolatban. Egy apró repedés elég a hit páncélján, hogy meginduljon a korrodálódás. És az előbb- utóbb teljesen fel fogja emészteni a hitet.
A placebót nem tudjuk a javunkra fordítani. Mert nem lehet. Hatása ideiglenes és felszínes. A placebóban az a legveszélyesebb, hogy az ember nem gyógyul meg igazán, csak kap egy tapaszt a bajára, ami bármikor leszakadhat. Az a legnagyobb probléma, hogy mind a pozitívnak tekintett placebo, mind a kellemetlenséget okozó nocebo hátterében egy abszolút negatív energia áll, mégpedig a félelem.