Nem csak a táplálkozásunk katasztrofális, hanem problémás a tisztálkodásunk, a hozzáállásunk a gyógyszerekhez, és az különösen, hogy legtöbbünk teljesen eltávolodott azoktól az ősi baktériumbarátoktól, akik még segítettek nekünk.
Megváltozott életkörülményeink annyira magától értetődőnek hatnak, hogy már eszünkbe sem jut megkérdőjelezni helyességüket. Pedig kellene. Túlfinomított élelmiszereink nélkülözik azokat az összetevőket, amelyeket a testünk igényelne, hiányosak fitonutriensekben és különféle rostokban.
A gyógyszerek (a nemszteroid gyulladásgátlókkal, a fogamzásgátló tablettákkal és az antibiotikumokkal az élen), a növényvédőszerek, számos vegyi anyag, illetve a klóros víz hatalmas -olykor jóvátehetetlen- kárt tehetnek a mikrobiótánkban. A jó baktériumok mennyiségének csökkenését a veszélyesek elszaporodása követi, azután pedig számtalan funkciózavar és betegség (autoimmun betegségek, allergiák, gyulladások, etc.) lép fel.
„Tiszta piszok”
A következő ötletek segíthetnek szervezetünk védekezőrendszerének és egyensúlyának helyreállításában.
Talajlakó élőlények
Gyógygombák
Segítenek a helyreállítani a mikrobióta egyensúlyát, táplálják a hasznos baktériumainkat, harmonizálják az immunrendszer működését. A pecsétviaszgombát, a lepketaplót, a süngombát és a shiitake-t érdemes keresni.
Spirulina
A cianobaktériumok közé tartozó spirulina kimagasló tápanyagtartalommal rendelkezik, fokozza a védekezőképességünket, támogatja a szervezetet a fertőzésekkel való megküzdése idején. Prebiotikumként is funkcionál, ami annyit tesz, hogy táplálja a bennünk élő jó bacikat.
Virágpor
Ha rendszeresen fogyasztunk ehető virágokat, esetleg a méhek által előállított virágporcsomagocskákat, legalább két legyet ütünk egy csapással: új mikrobákat kapunk és részesülünk a rendkívül gazdag tápanyagtartalmú készítmény áldásos hatásaiban. A virágpor preventív illetve gyógyhatású allergia esetében, fokozhatja a szervezet védekezőképességét, segíti az alkalmazkodást a környezethez, segít megőrizni a szellemi frissességet, és csökkentheti a gyulladás mértékét.
Mosatlan zöldség és gyümölcs
Tiszta sor, hogy ma már csak a biotermesztésű zöldségek és gyümölcsök fogyasztása ajánlható mosatlanul, hámozatlanul, a többivel jobb, ha óvatosan bánunk. Próbáljunk meg ezért minél gyakrabban hozzájutni ilyenekhez, mert ezek felületén nagyon értékes mikroorganizmusok tanyáznak.
Fermentált ételek
Mértékkel fogyaszthatunk fermentált zöldségeket, joghurtot, kefirt, ha szeretjük a savanykás ételeket. Habár nincs arra garancia, hogy ezek baktériumai élve eljutnak a vastagbelünkbe, mivel odáig eléggé hosszú és veszedelmes az út. Az üzletekben kapható, pasztörizált termékek fogyasztásának viszont semmi értelme, azok már csak egyszerű savanyúságok. Aki szeretne esélyt adni nekik, jobban jár azzal, ha megtanul fermentálni, vagy keres egy megbízható gyártót, akinek a terméke nem hőkezelt, sötétben tartott és lehetőleg 3 hónapnál nem idősebb.
Agyag
Kifejezetten gazdag ásványi anyagokban, segít a méregtelenítésben és különleges mikrobái hasznosak a bélrendszernek.
Kertészkedés
A talaj és a növények gondozása remek lehetőséget biztosít arra, hogy bepiszkoljuk kicsit a kezünket, ezáltal kézzelfogható közelségbe kerüljünk a termőföld parányi élőlényeivel. De még egy erdei séta is felpezsdítheti az életet a testünkben a belélegzett mikrobákkal. Ha tisztességes mennyiségű időt töltünk kint a szabadban, virágzó növények között, az nagyobb kitettséget jelent a helyi pollenek tekintetében. Ez pedig jó edzés az immunrendszerünknek.
Simogatás
Tiszta víz
Nem szükséges mindig antibakteriális szappannal lesuvickolni az egész testünket, használjunk gyengédebb, bőrbarátabb tisztálkodószereket, és olykor- olykor bőven elég a tiszta víz is.
Vannak körülöttünk életveszélyes betegségeket kiváltó kórokozók, ezért szó sincs róla, hogy le kellene mondanunk a szappanos kézmosásról, mielőtt leülnénk az asztalhoz enni. Viszont hosszútávú érdekünk, hogy felvegyük a kapcsolatot azokkal a testfelületünkön és bensőkben élő mikrobákkal, amelyek segítenek kordában tartani a rosszfiúkat. Minél nagyobb számban vannak jelen a jók és minél változatosabb a baktériumflóránk összetétele, annál sérthetetlenebb lesz a testünk, és annál hatékonyabban tudunk védekezni a patogének ellen is.