
Rendkívül fontos momentum, hogy egy kisgazdaság vezetője minden – a gazdaságában végbemenő – folyamatot átlásson, hiszen így tudja a kezében tartani és a leghatékonyabban szervezni a gazdasági eseményeket. A szarvasmarhatartásban nagy jelentőséggel bír a tenyésztés, ezen belül is a termékenyítés. A következőkben ennek egy lehetséges formáját ismertetjük.
Amennyiben az inszeminátori tevékenységet a gazdálkodó maga szeretné végezni, több opció áll rendelkezésére a hivatalos papírok elintézésére. Első – és egyben legalapvetőbb – módja, hogy elvégzi az inszeminátor-tanfolyamot, majd a képzés sikeres teljesítését követően vármegyére kiterjedően bekerülhet az inszeminátori nyilvántartásba.

Egy másik optimális megoldás, ha a gazdálkodó rendelkezik agrárfelsőfokú/egyetemi végzettséggel. Ebben az esetben – mint minden más opció esetén is – úgy kerülhet be az inszeminátori nyilvántartásba, hogy kitölti a Nébih internetes oldaláról letölthető 2023-as számú bizonylatot – Inszeminátor és embrióátültető bejelentő és módosító lapja. A kitöltésnél meg kell adni a személyes adatokat, nyilatkozni kell a végzettségről, illetve be kell írni a bejelentő saját tulajdonában lévő tenyészet(ek) tenyészetkódját.
A kitöltött űrlapot keltezve és aláírva az illetékes vármegyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi hivatalához kell postai úton eljuttatni.Így tehát ez kézenfekvő megoldás azok számára, akik saját gazdaságukban szeretnének csak inszeminálni, felügyelni a termékenyítési folyamatot teljes egészében.


Amint megérkezik a szakmai névjegyzékbe vételről a határozat, termékenyítési jegytömböt szükséges igényelni. A termékenyítések dokumentálása háromféle módon történhet. Első megoldás, hogy a tollal kitöltött termékenyítési jegy egy példányát borítékba helyezve postára adjuk nyomtatványborítékban a Nébih központjába, Budapestre. A másik opció a Nébih honlapján történő bejelentés az ENAR-ba. Az online ügyintézés során megkeressük a ’Termékenyítés űrlapok’ listát, melyen belül megtaláljuk a ’Termékenyítési naplót’ és a ’Termékenyítési jegyet’.
A termékenyítési jegy nagyjából megegyezik a tömbben lévővel, így kitöltése egyszerű, a megfelelően kitöltött és leellenőrzött jegy beadható, illetve ki is nyomtatható, ezáltal az üsző-marhaleveléhez csatoltan később visszanézhető és bizonyítja a termékenyítés bejelentését.
A szükséges eszközök beszerzése sem okoz különösebb gondot, csupán néhány alapvető dologra van szükségünk az inszeminálás elvégzéséhez. A termékenyítőanyagok tárolására egy spermatároló konténerre lesz szükségünk, melyet nagyságától függően hetente/kéthetente szükséges nitrogénnel feltölteni. Mindemellett kelleni fog még egy inszemináló pisztoly, katéter, kesztyű és – ami elengedhetetlen – szaporítóanyag. Általában a szaporítóanyag-forgalmazó cégek vagy pedig a fajtatenyésztő egyesületek rendelkeznek aktuális bikakatalógussal, melyben megnézheti a gazdálkodó, mely tenyészbika öröklődő tulajdonságai a legkedvezőbbek a tehenei és a gazdálkodási formája számára.

Az effajta gazdálkodási önállóság lehetővé teszi, hogy az ivarzó egyedeket a szó szoros értelmében egész évben figyeljük, és a vélhetően „tökéletes” pillanatban termékenyítsük. Így kiküszöbölhetjük azt az esetleges problémát, hogy az inszeminátor csak az ivarzás elmúlását követően – úgymond, „már rosszkor” – termékenyíti be az állatot.
Az apaállatok kiválasztásában is teljes körű döntéshozók lehetünk, így gondoskodva állatállományunk tenyésztési céljainak követéséről.

