0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 15.

A zab egy változatosan felhasználható „gyógy-gabona”

A zabpehely az egyik legtáplálóbb élelmiszer, amely számos pozitív hatással van az egészségre. Gazdag tápanyagokban, rostban, fehérjében, vitaminokban és ásványi anyagokban.

A zab egy hasznos fűféle

A zab (Avena) a perjefélék (Poaceae) közé tartozó perjeformák (Pooideae) egyik nemzetsége mintegy ötven fajjal, amelyek közül Magyarországon mintegy másfél tucatnyi honos.
Bár egy értékes gabonáról van szó, mégis leginkább takarmánynak termesztik. A zabfélék egy-vagy kétnyári növények. Jellemzőjük, hogy gyorsan fejlődnek: az abrakzab teljes kifejlődéséhez az égöv melegebb tájain 16, hidegebb részein 22 hét elegendő, ezért még Norvégiában is termesztik. Korán kell vetni, hogy a még nyirkos földben kikelés után jól meggyökeresedjen.
A zab a gabonafélék családjába közé tartozó növény, amelyet világszerte termesztenek állati takarmányként, valamint élelmiszeripari célra, például gabonapehely, kenyér és sütemények előállítására. 2021-ben a zabot több mint 70 országban termesztették, és az éves termés mennyisége meghaladta a 22 millió tonnát.
A világ legnagyobb zabtermelői közé tartozik Oroszország, Kanada, Ausztrália, Lengyelország és Spanyolország. Ezek az országok a 2021-es termelésük alapján az első öt helyen álltak. 2021-ben Oroszország az éves világ zab termésének a 16 százalékát adta.

A zabpehely úgy készül, hogy az egész zabszemet megtisztítják külső héjától, majd a malomüzemi tisztítás és előkészítés után, gőzöléssel, hengerek közti lapítással állítják elő. A zabpehelyből később zabpehely liszt is készülhet. Ezek kiválóan alkalmasak kevésbé egészséges alapanyagok kiváltására.

Egészséges alapanyagunk

Az emésztést elősegítő rosttartalma mellett segíti a vérnyomás szabályozását és az egészséges koleszterinszint fenntartását. Ezen túlmenően, a zabpehely rendszeres fogyasztása javítja a bélrendszer működését, erősíti az immunrendszert és támogatja a szív-, és érrendszer egészségét. Összességében, a zabpehely rendkívül tápláló és egészségmegőrző élelmiszer, amelyet érdemes beilleszteni az étrendbe.

A zab sok hasznos anyagot tartalmaz: B, E vitamin, cink, kálium, kalcium, magnézium, vas, foszfor, szelén. Fehérje tartalma is kiemelkedőnek számít, ha növényi viszonylatban nézzük.

Segít a testsúly szabályozásában

A zabpehely fogyasztása hosszan tartó telítettségérzetet eredményez, segítve ezzel a súlycsökkentést és az optimális testsúly fenntartását. A testsúly szabályozásában azért is szerepet kaphat a zabpehely fogyasztása, mert glikémiás indexe alacsony, felszívódása lassan történik, így nem emeli meg jelentősen a vércukorszintünket. Számos vízoldékony rostanyag is megtalálható benne. Ezek jelentős mennyiségű vizet tudnak megkötni, ennek és magas rosttartalmának is köszönhetően emésztést serkentő hatással rendelkezik, továbbá a teltségérzet kialakulása is hamarabb jön el, és jóval tovább is tart, mint sok más étel esetében.
Alacsony GI-je miatt cukorbetegek számára is ajánlott, különösen jól stabilizálja a vércukorszintet. Sőt, a főtt zabpehely még alacsonyabb GI-vel rendelkezik, mint a nyers, mivel a főzés felszabadítja a korábban is említett vízoldékony rostokat. Ezek a rostok lehetővé teszik, hogy a glükóz csak lassan jusson a véráramba.

A zabpehely rendszeres fogyasztása -különösen alacsony zsírtartalmú étrenddel kombinálva- rendkívül jó hatással van a koleszterinszintre, a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is jelentősen csökkenheti. Gyulladásgátló anyagokat is tartalmaz.

Sokféle módon használható

A zabpelyhes levesek, főzelékek, sütemények, müzlik lényege, hogy zabpehellyel kiválthatunk kevésbé egészséges ételösszetevőket, például a fehér lisztet. Ezzel rostdúsabb, táplálóbb, egészségesebb élelmet kapunk.
Fasírt készítésekor egy kicsit tejbe áztatva, kinyomkodva helyettesíthetjük vele a zsemlét.
Ha ezzel panírozhatunk akkor, és még ropogósabb is lesz tőle a bunda.
Sűríthetünk vele leveseket és főzelékeket, ha a hagyományos rántás, de még a habarás helyett is adunk az ételekhez két-három evőkanállal, ezzel még a rosttartalmat is növeljük. Számos süteménynél helyettesíthetjük vele a lisztet.
A lédús gyümölcsökkel készült édességek esetén azért érdemes zabpehely lisztet is használni, mert nagyon jól magába szívja a gyümölcs nedvességet, ezáltal javítja a sütemény állagát.
Még tojásrántottába is tehető.  Ilyenkor abban is segít, hogy jelenlétében nehezebben tapad le vagy ég le az étel.

Turmixok, italok alkotója is lehet emellett pedig külsőleg is használhatjuk: borogatásként enyhíti a viszketést, pakolásként táplálja az arcbőrt.

A zabpehely vásárlásakor érdemes a natúr terméket venni, mert számos zabpelyhes termék van forgalomban mely nagy mennyiségű cukrot, és más nem kedvező élettani hatású adalékanyagot tartalmaz. Esetükben a zab, mint egészséges hívószó jó marketingfogás, csak az ilyen termékekben amennyire jótékony hatású a zab jelenléte annyira rossz hatású lehet a többi összetevő.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: