A Bábolnai Gazdanapokra elvetett cirkot viszonylag időben, október 26-án, a kukorica fajtabemutató sorát azonban csak a tervezettnél később, november utolsó napjaiban sikerült betakarítani. Ennek oka elsősorban az állandó esős időjárás, és az őszi búza vetésének prioritása volt. A fajtabemutatók szakmai felügyelőjének tájékoztatása szerint mindkét növényfajban kimagasló eredmények születtek.
A kukorica fajtakísérlet eredményei
A kukorica fajtakísérlet agrotechnikai adatai: jó tápanyagellátottság, szántásos talajelőkészítés, kukorica elővetemény, 2023. május 10-ei vetés Mater Mac vetőgéppel, 5 cm mélységben, 73000/hektár tőszámmal. A talajfertőtlenítés a Force1,5G 12kg/ha dózisával a vetéssel egymenetben történt. A gyomirtást elsőként Successor TX + Diniro készítményekkel 2 l/ha+ 0,5 kg/ha dózisban, korai postkezelésben végezték, majd a vegyszeres gyomirtásra még egy sorközkultivátorral is ráerősítettek. Június 29-én kaptak a kísérleti parcellák kártevők elleni kezelést a Coragen20SC 0,15 l/ha dózisával, együtt az ugyancsak FMC által ajánlott Rhizomagic 2 l/ha dózisú kondicionálóval. A virágzást megelőzően FitoHorm lombtrágyát kijuttattak ki 3,8 l/ha hektár dózisban.
A szakmai felügyelő felhívja a figyelmet arra is, hogy érdemes tanulmányozni a fajtakísérletről készített összefoglaló táblázatokat is.
Az 1. sz. grafikon szerint a termésszint nagyon magas, amit a 13,521 t/ha átlag bizonyít. A legnagyobb termést, 17,260 tonnát a P0450 adta, míg a legkisebbet, 9,844 tonnát a 2. legrövidebb tenyészidejű Sarolta. A betakarításkori szemnedvesség-tartalom viszonylag magas, átlagosan 20,1 %, ami az utolsó 6 hét csapadékos időjárásával magyarázható. A szemnedvesség értékek között a legnagyobb különbség az LG31.330 18,3 % minimum, és a Karina 22,7% maximum értéke között 4,4 %.
Még beszédesebb a 2. sz. grafikon, melyen a tenyészidőcsoportokon belüli termésrangsorokat tüntettük fel.
Jól látható, hogy a későiek csoportjában a 17,260 t/ha rekorértéket követi még 2hibrid 16 tonna , és egy hibrid 15 t/ha felletti termése, de a középérésűek csoportjában is 5 hibrid termett 15 tonna felett.
A 3. sz. grafikon mutatja a tenyészidő és a termés kapcsolatát. A trendvonalak lefutása szerint a termések a tenyészidővel emelkedtek a FAO490-es tenyészidőig, majd onnan csökkenő tendenciát vettek fel. Ez magyarázható a viszonylagosan késői vetésidővel, illetve a tenyészidő utolsó szakaszának kedvezőtlen ( túl csapadékos) voltával, ami gátolta a legkésőbbiek optimális beérését.
A cirok fajtakísérlet eredményei
A cirok fajtakísérlet agrotechnikai releváns adatai: A barna erdőtalaj tápanyag-ellátottsága jó, a kísérlet szántásos talajelőkészítéssel zajlott.
A vetést 2023. május 11-én Mater Mac géppel végezték 3 cm mélységben, 250000/hektáros tőszámmal.
A 4. sz. grafikonon a cirokhibridek termésszerinti rangsorát és a fehérjetartalmakat tüntettük fel. Az adatok szerint a cirok kísérlet termésszintje magas, erről a 8,156 t/ha termésátlag tanúskodik. A maximális és a minimális értékek között (ES Boreas:9,813t/ha, ill. Alföld1: 5,855t/ha ) közel 4 tonna a különbség. A 16 hibridből 5 ért el 9 tonna/ha feletti termést, 4 hibrid 8 t felettit, 5 hibrid 7 tonna felettit, és csak 1-1 nem érte el a 7, illetve a 6 tonnát.
A szárazanyagra vetített fehérjetartalom ugyanis magas, átlagosan 13%, ami a 12,1 min. érték ( ES Boreas, Armorik) és a 14,1% maximális érték (GK Emese) között alakult ki.
Az 5. sz. grafikonon a cirokhibridek fehérjetartalom szerinti rangsorát mutatjuk be. Jól látszik, hogy a legmagasabb fehérjetartalmat a GK Emese , a GK Erzsébet, az RGT Icebergg valamint a KSH 90G32W esetében mértük. Általában jól érvényesül a fehérjetartalom és a termés közötti ellentétes irányú kapcsolat.
A 6. sz. grafikon a fehérjetermés alapján felállított rangsort láthatjuk. A grafikon mutatja a fehérjetermés és a termés szoros pozitív kapcsolatát a trendvonalak közel hasonló lefutása okán. A termés szerinti rangsor csak kismértékben változik a fehérjetermés rangsorához viszonyítva, ha a fehérjetartalom gyengébb vagy jobb az átlagosnál, pl. az ES Boreas vagy a 319×120 fajtajelölt és az RGT Icebergg esetében.
– hangsúlyozta a fajtakísérletet felügyelő szakember.