0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 22.

Kutatás: lézerrel a madárkár ellen

A lézeres madárijesztők fenntartható megoldást kínálhatnak a madárkár elleni védekezésre.
Őr egy árpatáblában Uszód határában
fotó: mmg/Csatlós Norbert

A növekvő vadállomány egyre nagyobb károkat okoz a mezőgazdasági termelőknek, a 2023. évi hivatalos vadlétszámbecslés szerint napjainkban a nagyvadétszám meghaladja hazánkban a 600 ezret.

Uszód határában azonban nem az őzekkel van a legnagyobb gond. Ahogy arról már 2020-ban is tudósítottunk,

senki nem gondolná, hogy a legnagyobb pusztítást a galambok végzik. Van olyan gazdálkodó, aki 80%-os vadkárt jelentett a napraforgóveteményben.

Ennek a helyiek szerint az az oka, hogy a szomszédos településen, Foktőn működik Közép-Európa egyik legnagyobb növényolajgyára. Az üzembe érkező alapanyagot szállító teherautókról pedig óhatatlanul elhullik valamennyi napraforgó, így a madarak rászoktak az olajos magra. Amikor pedig a termelők ezt a „madárcsemegét” vetik, a galambok kieszik azt a földből.

A madarak azonban nemcsak itt okoznak gondokat. A védett seregélyek pusztítását nemcsak a gyümölcs- és szőlőtermelők, hanem a Balatonnál nyaralók is ismerik: ki ne ijedt volna már meg a vadriasztó ágyúk hangjától?

A seregély csapatokba verődve dézsmálja a termést
forrás: mmg archív

A madarak által a termésben okozott károk azonban nemcsak hazánkban keserítik a gazdálkodók életét, az Egyesült Államokban is évente több millió dollárba kerülnek.

A Floridai Egyetem és az amerikai Rhode Island Egyetem kutatói most a lézeres madárijesztők hatékonyságát vizsgálják – ez egy csúcstechnológiás megoldás, amely fényt használ a madarak elriasztására.

A Pest Management Science folyóiratban megjelent új tanulmányukban fogságban tartott európai seregélyállományokat (Sturnus vulgaris) „kínáltak meg” friss csemegekukoricával, és bebizonyították, hogy a mozgó lézersugarat kibocsátó eszközök jelentősen csökkenthetik a termés károsodását, még akár 20 méterre is a lézereszköztől.

Kathryn Sieving, a Floridai Egyetem vadon élő állatok ökológiájának és megőrzésének professzora és a kutatás egyik résztvevője kifejtette, hogy egyre több termelő keres olyan olcsó és hordozható lézeregységeket, mint amilyeneket a kutatás során teszteltek.

A termelőknek jó hatásfokú és megfizethető eszközökre van szükségük. Nagyon hasznos lenne, ha egyenként 300-500 dollárért tudnának lézereket venni, amikkel 1-3 hétig nagy területeket tudnának megvédeni, a drágább megoldások helyett, például, hogy embereket bérelnének kutyákkal, sólymokkal vagy puskákkal járőrözni – mondta.

Az egyik oka annak, hogy a lézerek különösen hatékony megoldást nyújthatnak a csemegekukorica védelmére, az a rövid időszak a betakarítás előtt, amikor a madarak megcélozzák a termést. Ez az úgynevezett „sérülékenységi ablak”. Ez a rövid idő csökkenti annak kockázatát, hogy a madarak érzéketlenné váljanak a lézerekkel szemben.

Lézeres madárijesztők egy kísérleti repülési tollban Gainesville-ben, Floridában, az Amerikai Egyesült Államokban.
forrás: Floridai Egyetem

Sieving elmagyarázta:

A lézereket széles körben kutatják a rövid sérülékenységi ablakokkal rendelkező növények, például a csemegekukorica esetében. Úgy tűnik, nagyon jól teljesítenek, különösen akkor, ha különböző, nem halálos elrettentő eszközöket kombinálnak (pl. hangos zajokat sugárzó lézerekkel). A madarak csak az édes termést támadják meg, a kukorica esetében ez a rövid, úgynevezett tejes-érési szakasz csak 5-10 napig tart. Amint beérik, kezdődik a betakarítás.

Ezért a csemegekukorica esetében a védelemnek nem kell sokáig tartania, és úgy tűnik, hogy a lézerek jól működnek – meglepik a madarakat, így elhagyják a táblákat, és ez több mint 20%-kal csökkenti a tejes-érési szakasz során keletkező károkat.

A tanulmány kétféle kísérletre támaszkodott: botkísérletekre, ahol a friss csemegekukorica szárakat a lézeregységektől eltérő távolságra pálcákra rögzítették, és a Natural Trials-ra, ahol a madarak egy zárt röpdében, magról termesztett érett kukoricán táplálkoztak. A lézeres és a kontrollkezeléseket naponta váltogatták öt napon keresztül, így a kutatók felmérhették a madarak válaszát az ismételt lézerexpozícióra.

A pálcás kukoricakísérletek során kis léptékű hatásokat tudtak tanulmányozni – itt felmerült a mintaméret növelésének igénye.

Az eredmények azt mutatták, hogy a lézerek kis mértékben csökkentették a csemegekukorica okozta károkat a pálcás kísérletben és drámai mértékben a Natural Trials során. Sieving a hatékonyságbeli különbséget a következővel magyarázta:

a pálcák, amelyeken a kukoricát bemutattuk, masszívak voltak, és a madarak valószínűleg ráültek és úgy tudtak a kukoricával táplálkozni, hogy elkerülték a lézerfényt. A természetes kukoricaszár azonban vékony, és a madarak ugrálnak, a lézerrétegpedig zavarja őket. Így, akár nagyobb területeken is a természetes kukorica meglehetősen hatékonnyá teszi a lézereket.

A kutatók azt is megvizsgálták, hogy a lézerektől való távolság hogyan befolyásolta a csemegekukorica károsodásának mértékét. Azt találták, hogy a lézerforrástól számított 20 méteres távolságig hatékony az elrettentés, azonban ezen a távolságon túl a termésben bekövetkezett károk már megnövekedtek. 30 méteren alig vagy egyáltalán nem volt elrettentő hatás.

A kutató azonban megjegyezte, hogy ezt csak a kutatás miatt zárt röpdében jelentkező hazás, valódi terepen ez a hatás lényegtelennek tűnik.

Nyílt területen a madarak egyszerűen elhagyják az észlelhető lézeres védelemmel ellátott mezőt, és messze kirepülnek a befolyása alól. Úgy tűnik, hogy táblánként akár egy lézer is képes arra, hogy a madarakat többnyire távol tartsa a táblától.

A tagolt területek esetén azonban szükség lehet több, egymást átfehő hatástartományú készülék felállítására.

A kutatók remélik, hogy a lézeres madárijesztők fenntartható megoldást kínálhatnak a rövid sérülékenységi ablakokkal rendelkező növények védelmére.

A lézerek csendesek, ellentétben az akusztikus elrettentő eszközökkel (hangos durranás, óránként többször fellépő egyéb zajok), ami nagyon zavarhatja a szomszédokat és a dolgozókat.

A halálos elrettentő eszközök alkalmazásához engedélyekre, időre és munkára van szükség, valamint a vadon élő állatokra, a talajra és a vízre gyakorolt ​​potenciálisan mérgező másodlagos hatások elfogadhatatlanok.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu/phys.org

Magazin ajánló: